PRIŠTINA PRISVAJA ČAK I KAMENO DOBA: U nastavku kampanje privremene institucije na Kim predstavljaju se kao "zaštitnici" kulturnog nasleđa
TAKOZVANO ministarstvo kulture iz Prištine revitalizovalo je na društvenim mrežama svoju staru kampanju kojom zahteva vraćanje "1.247 kosovskih artefakata koji se nelegalno drže u Srbiji".
Sada naročito insistiraju na keramičkom predmetu iz ranog neolita, oko 7-6. milenijuma pre nove ere, koji su stručnjaci Narodnog muzeja u Beogradu otkrili svojevremeno tokom arheoloških istraživanja na pordučju Srbice.
Prištinski "eksperti" sada neolitski artefakt nazivaju okarina i tvrde da je njihov nacionalni muzički instrument.
- Pomozite nam. Unesko, Ikom, Savet Evrope, Evropska komisija, vratite okarinu kući - tvitovalo je samozvano ministarstvo kulture.
Branko Jokić, direktor Muzeja u Prištini sa privremenim sedištem u Beogradu, kaže da je pokušaj albanizovanja praistorije bizaran, ali da nije naivan.
- Reč je o starom pokušaju Albanaca, da se uz pomoć mentora, prikažu kao najstariji narod u ovom delu Evrope, jedini starosedeoci Balkana. Činjenica je pak da ne postoji spomenik albanske baštine star ni sto godina! Ipak njihove pokušaje ne treba shvatiti olako, jer su veoma uporni i imaju razrađenu strategiju prisvajanja tuđe istorije. Oni su u 20. veku uspeli da alabanizuju gotovo svu osmansku baštinu na prostoru Kosova i Metohije, iako su je stvarali Turci, a ne Albanci. Sada pokušavaju da svoje korene lociraju u praistoriji, da bi kao "starosedeoci Balkana" opravdali prisvajanje srpske baštine. Uveren sam da su trenutnu kampanju pokrenuli jer je svet zabavljen sukobom u Ukrajini, pa smatraju da će im mentori pomoći da proguraju svoje fantazije - smatra Jokić.
Propagandna priča o Albancima kao prastanovnicima Balkana smišljena je u Beču u vreme balkanskih ratova, kao podloga za formiranje države koja će Srbiju sprečiti da izađe na Jadransko more. Ista habzburška legenda iskorišćena je u zapadnim medijima i tokom priprema NATO agresije, ali i kao opravdanje za kulturni geniocid nad srpskom baštinom.
Aktuelnoj kampanji falsifikovanja istorije i prisvajanja tuđih spomenika kulture pridružila se i Vljosa Osmani, predsednik privremenih institucija Albanaca na KiM. Ona je na "Tviteru" emitovala spot o prirodnim i kulturnim znamenitostima takozvane albanske države Kosove koji počinje kadrovima utvrde velikog srednjovekovnog srpskog grada Novog Brda, a slede i drugi spomenici koji sa Albancima nikakve veze nemaju.
Na ovaj drski falsifikat reagovao je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Petar Petković: "Pronađite svoje, nemojte prisvajati tuđe! Većina spomenika koje pominjete deo je srpskog nasleđa na Kosovu i Metohiji i nijedan video- snimak to ne može da promeni. Bolje snimite kuću Džafera Deve, to je vaše nasleđe", istakao je on.
Na agresivnu kampanju Prištine reagovalo je i srpsko Ministarstvo kulture i informisanja saopštenjem u kome se naglašava da je reč o još jednoj licemernoj provokaciji sa opasnom političkom pozadinom.
- Na delu je još jedan primer lažne brige o kulturnom nasleđu da bi se ono prisvojilo i falsifikovanjem utopilo u izmišljeno nasleđe nepostojeće države. Metod je poznat odranije, reč je o obmanjivanju međunarodnih organizacija u pokušaju stvaranja utiska o postojanju neke nove vrste "kosovskog" nasleđa. Štaviše, ovde je istovremeno reč i o skretanju pažnje sa stvarnog ugrožavanja srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji. Po pravilu, Priština pokazuje navodnu zabrinutost za kulturno nasleđe upravo u trenucima kada stvara klimu straha i nestabilnosti različitim jednostranim i nasilnim potezima Prištine i uskraćuje prava Srba - podsetilo je naše ministarstvo.
U saopštenju se ukazuje da je prištinska manipulacija još očiglednija kada se sagleda duga istorija skrnavljenja, uništavanja, ugrožavanja i pokušaja preotimanja srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji.
- Samo u prethodne dve decenije na prostoru Kosova i Metohije uništeno je i oštećeno više od 136 crkava i manastira, više od pet hiljada nadgrobnih spomenika, auništeno je, ili ukradeno 10.000 ikona, crkveno-umetničkih i bogoslužbenih predmeta. Ovo svedoči o dubokom nepoštovanju, vandalskom i anticivilizacijskom odnosu prema kulturnom nasleđu uopšte i celokupnoj baštini čovečanstva i istovremeno govori o brutalnosti zloupotrebe pitanja kulturnog nasleđa u dnevnopolitičke svrhe - kažu u Ministarstvu kulture i informisanja.
NE NASEDAJTE NA MANIPULACIJE
MINISTARSTVO kulture i informisanja apelovalo je na sve međunarodne organizacije koje se bave zaštitom kulturnog nasleđa, da ne nasedaju na prištinske predstave i manipulacije da svoj rad nastave u skladu sa međunarodnim pravom, stručnim kriterijumima i činjenicama.
Preporučujemo
OFENBAHOV "PARISKI ŽIVOT": Madlenianum otvara jubilarnu sezonu muzičkim spektaklom
08. 07. 2022. u 12:37
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (3)