KNJIŽEVNA KRITIKA: Siguran hod po makadamu
I u novoj zbirci - "Korice za odlazeći glas" (KOV, Vršac) - drugoj po redu u ovoj godini, Tanja Kragujević nastavlja svoj, pesnički siguran hod po makadamu, onom iz prethodne zbirke "Kvartali" ("Čigoja", Beograd).

Foto: Privatna arhiva
Na tom putu gotovo sve osim stamenog, a dinamičnog, iskusnog, znakovitog pesničkog hoda koji vrvi od metafora, sklonog brojnim transformacijama, kao i osim pamćenja, tišine, beline, hladnoće, praznine i neumoljivosti vremena je treperavo, upitno, nesigurno.
Školice, igre smisla, vera u reči - koje su obeležile njegovo postojanje i dale mu mogućnost trajanja i u astralnosti - moć graditeljstva i na tom mestu.
Ostavljajući makadam za sobom, lirski subjekt spoznaje dve vrste večnosti - onu - kratku - koja mu ostaje za leđima, u kojoj je mnogo otisaka stopala prethodnih hodača koja unekoliko relativizuju značaj i vidljivost njegovih stopa, dok je pred njim druga - i duga, možda beskrajna, u "mladim jatima galaksija" - u kojoj je egzistencija vidljiva samo u stopalima duha koja ostavljaju tragove usled "sumnje nenapisanih reči. / U one napisane" ("Zamišljeno").
Upravo ta sumnja, kazali bismo čitajući poeziju Tanje Kragujević, u predelima "među javom i med snom" pokazuje "snagu zamišljenog". Njena je moć da "prozirnim učini i kamen".
Ređanje tih kamenova, i obavezno vezivanje tišinom, stvaranje je sopstvene staze prema večnosti. U tom graditeljskom činu važno je uočiti istovetan značaj i težinu "kamenja" i tišine mimo reči. Rezultat njihovog sklada je obilje.
Osvrćući se na pređeni put, sa punom svešću o mogućem gubitku, ali i o mogućnosti čuvanja sećanja, bar njegovih fragmenata, u "memoriju jednog dana pesme" smešta "pospremanje proleća", "u dečjem vrtu raznobojnu buku", "nekoliko rođendana".
Nasuprot svemu tome, voljno upamćenom, u memoriju njenih pesama staju svi kritični trenuci i bolovi ovostrane egzistencije: pandemija i umnožavanje smrti ("Seobe", "Pisanje"), ponovno pristizanje "osloboditelja od slobode", nužno razdvajanje bližnjih ("Zid"), izbeglištvo ("Putnici"), smrti prijatelja ("Pesnikinje, orijentiri"). Lirski subjekt uviđa dominantnu karakteristiku takvih događaja - nezavisnost - i ne ostaje mu ništa drugo do da prihvati njihovu težinu, iskrenost, nenaklonjenost čoveku ("Nezavisnost").
No, imajući na umu da "Istina poezije istina je promena", kao i da je "kolebljivo tlo igre", "lik pesnikinje (je) uspravljen u patnji" ("Vrč"). O takvom držanju, i znanju, svedoče nam i druge pesnikinje kroz istoriju književnosti i putovanja po makadamu, na primer, Vislava Šimborska: "Na trenutke život je podnošljiv".
Tako misli i naša pesnikinja čiji su stihovi izvestan vid bdenja i molitve nad različitim stranama istine. Njoj verujemo, kako zbog visokih umetničkih dometa njenih stihova proisteklih iz srži tradicije i kulture, tako i zbog njihovih isceliteljskih moći: "A možeš sročiti i molitvice. / Sićušne. Kao pradavno i zauvek / pamtljivo zrno brojanice. // Ili oporuku. Iz zgrčene utrobe. / Pravekova. Pećina. A opet ličnu. / Poput moje. Ne bez bunta. Očaja. // I nade. Da rana svih mojih Ja. Poezije. / Zaceljuje. I ovu. I onu. Stranu istine ("Sa ove i sa one strane").

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - RAZVELA SE GAGA: Proces dug 13 meseci, PROMENILA prezime, a Toni ima novu devojku i to milionerku
PAPIRI za razvod pevačice Dragane Mirković i Tonija Bijelića su potpisani, a brakorazvodni postupak je okončan posle nešto više od godinu dana.
29. 04. 2025. u 14:20 >> 14:21
Komentari (0)