REDITELJ ISPRAĆEN U KRUGU PORODICE: Poslednje zbogom velikom Puriši, kremiran na Novom groblju
VEČITO mlad, uprkos tituli najstarijeg velikana domaće kinematografije, Mladomir Puriša Đorđević (98) koji je preminuo u sredu, ispraćen je juče ujutru, na Novom groblju, na večni počinak.
Foto N. Skenderija
Poslednji pozdrav ovom znamenitom i neponovljivom filmskom reditelju uputilo je desetak najbližih članova porodice. Po njegovoj želji je kremiran.
Njegova urna biće položena u rozarijumu u Aleji zaslužnih građana. Ovu odluku doneo je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, reagujući na zahtev koji je, u ime porodice reditelja, podnelo Udruženje filmskih umetnika Srbije. Datum poslednjeg ispraćaja biće naknadno saopšten.
Legendarni Puriša aktivno je radio do poslednjeg dana, pa je tako letos završavao ekranizaciju cenjenog i voljenog romana "Usta puna zemlje" Branimira Šćepanovića. Nije dočekao da na velikom platnu pogleda svoje poslednje ostvarenje, ali će publika imati sreću da ovaj film vidi posthumno, verovatno već do kraja godine.
Foto V. Danilov
Puriša je stalno citirao Ničeovu misao "da nije suština u tome da smo bili živi, nego kako smo živeli". Iako, nažalost, nije uspeo da prebaci stotu, ozbiljno i zauvek, prebacio je granicu sanjara širom otvorenih očiju i duše.
Njegovi filmovi "Devojka", "San", "Jutro" i "Podne" prikazivani su na najprestižnijim svetskim festivalima u Veneciji i Berlinu i osvojili su i nekoliko Zlatnih arena u Puli, krovnom filmskom festivalu u bivšoj Jugoslaviji.
Mladomir Puriša Đorđević potpisuje i pedesetak kratkih, pet televizijskih filmova, ali i dvadesetak biografskih. Poslednji, prošlog 29. novembra promovisani "Gospodin", za junaka ima našeg pesnika, akademika Matiju Bećkovića.
ŽIVOT POSVEĆEN FILMU
ROĐEN je na Đurđevdan 1924. u Čačku, ali je veći deo života proveo u Beogradu. Gotovo tri četvrtine veka, odnosno 74 godine posvetio je sedmoj umetnosti. Bio je reditelj, novinar, urednik, nastupio i kao glumac, ispisao celo tuce knjiga... Prošao je i rat i zarobljeništvo i kandidaturu za streljanje.
RUSI OBJAVILI SPISAK NAJVEĆIH NEPRIJATELjA: Evo na kom je mestu Hrvatska
RUSKI ski list „Vzgljad“ sastavio je i u utorak objavio „Rejting neprijateljskih vlada“ kako bi pokazao razliku između država koje se svesno suprotstavljaju Rusiji i onih koje su na tu odluku „protiv njihove volje naterale spoljnopolitičke okolnosti“, prenosi Slobodna Dalmacija.
14. 11. 2025. u 16:54
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
Policija uletela na svadbu, HAPSI MLADU - a tek objašnjenje! Ovo je LUDNICA (VIDEO)
ČAK i na najlepšim svadbama ponekad se dese nepredviđene situacije, sitne greške ili čak veći incidenti.
14. 11. 2025. u 16:23
Komentari (0)