NAGRADA „STEVAN SREMAC“ DUŠANU POP ĐURĐEVU: Jednoglasna odluka žirija u Elemiru
Žiri za dodelu književne nagrade „Stevan Sremac- Bal u Elemiru” doneo je odluku da prvu nagradu za najbolje humoristično-satirično ostvarenje dodeli Dušanu Pop Đurđevu iz Novog Sada za kratke priče pod zajedničkim naslovom „Dekamoron iliti deset debilnih priča”.

Foto: BKC
Druga nagrada pripala je aforističarki Bojani Dančetović iz Beograda, dok je treću nagradu zaslužio pesnik Uroš Pavlov iz Novog Sada.
- U ciklusu od deset mini-priča objedinjenih pod naslovom „Dekamoron iliti deset debilnih priča” Pop D. Đurđev, u cilju postizanja satiričnog efekta, demonstrira izuzetnu veštinu poigravanja jezikom. Njegov kalamburski jezik u prvom redu dekonstruiše bajke i basne iz književne starine, dajući im neočekivan obrt, poentu i efekat, a tipični primeri su urnebesna minijatura o mitu o Iksionu ili apokrif o holandskom matematičaru Ludolfu van Cojlenu. Kroz priče Popa D. Đurđeva promiču još i Đepeto, Zvjezdočkin, Bik Koji Sedi, Tom Džons, vuk i lisica, patuljci Slinakvo i Srećko i svi oni bivaju akteri komičnih situacija i neočekivanih radnji koje se odigravaju isključivo u jeziku koji u ovim prozama ima tri funkcije: kao piščev materijal, kao njegova alatka, ali i kao glavni lik sličan onima iz dosetki i paradoksa braće Marks – obrazložio je žiri koji su činili Uglješa Šajtinac (predsednik) i članovi Jelena Blanuša i Srđan V. Tešin.

Foto: BKC
Oni su doneli jednoglasnu odluku o prvoj nagradi i odlučili da pohvale priče „Izuzetno prilagodljiva vrsta čija se brojnost povećava“ Dragane Mokan iz Beograda, „Pričaj sa mnom!“ Tihane Tice iz Beograda i „Dežurni krivci” Dragana Vasića iz Kikinde.
Konkurs za nagradu „Stevan Sremac- Bal u Elemiru” realizovan u saradnji Mesne zajednice Elemir i Banatskog kulturnog centra, u okviru manifestacije „Sremčevi dani – Bal u Elemiru 2023”. Uručenje nagrada je 1. jula, u 19 sati, u Mesnoj zajednici u Elemiru. Tada će se održati i književno veče-portert pesnika Nenada Šaponje.

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

"DA LI SE MAKRON DROGIRA?" Jovanino pitanje izazvalo smeh u studiju: "Kako da se nose s tolikom problemima..."
VODITELjKA Jovana Joksimović u jutarnjem programu na televiziji K1 dotakla se teme Emanuela Makrona i sporne situacije sa maramicom i sumnjom o upotrebi opijata, koja se proširila društvenim mrežama.
13. 05. 2025. u 16:57
Komentari (0)