KOMPOZITOR U REZIDENCIJI - ALEKSANDAR SIMIĆ: Program KNU "Tangente" u Jugoslovenskoj kinoteci
PROGRAMOM pod nazivom "Tangenta", koji sugeriše izletanje iz začaranih krugova svakodnevice, Kolarčeva zadužbina će u sredu, 28. juna u 18 časova u Velikoj sali Jugoslovenske kinoteke predstaviti internacionalno afirmisanog umetnika Aleksandra Simića kao svog "kompozitora u rezidenciji".

Mika Knežević
Veliki deo Simićevog opusa koji broji preko stotinu kompozicija za različite ansamble, od kamernih do simfonijskih, nastao je kroz period od oko tri decenije u saradnji sa institucijama poput Ujedinjenih Nacija, Vatikana, NASA, Stejt Dipartmenta, Ruske Federacije i Jad Vašema, i veoma često sa idejom stavljanja umetnosti u službu promocije mira, empatije i odgovornosti prema fizičkom i vremenskom prostoru koji delimo, redovno nesvesni potrebe da harmonizujemo različite pojedinačne interese nacija, religija i kultura.
Jedna od tangenti programa zakazanog za 28. jun jeste i izletanje iz prostora Kolarčeve zadužbine i saradnja sa komšijskom i sestrinskom institucijom kao što je Kinoteka. Publika će tokom razgovora sa Simićem, koji će ovom prilikom voditi novinar, esejista i književnik Muharem Bazdulj, imati priliku i da na bioskopskom platnu uživa u projekcijama odlomaka iz Simićevih dela kao što su In Memoriam, Under One Roof (Pod istim krovom), Missa Solemnior i "Grad u kome je stalo vreme".
Prisutni će takođe moći da se upoznaju sa idejama vezanim za ovu rezidenciju, a koje uključuju saradnju sa različitim umetnicima iz sveta muzike, književnosti, filma, baleta, a i nekim projektima vezanim za saradnju sa institucijama civilnog društva i onim koji će biti pre svega humanitarnog karaktera s obzirom na to da je Simić široj javnosti, osim po muzici, poznat i po predanom društvenom angažmanu.
- Nova i agilna uprava Kolarčevog narodnog univerziteta, na čelu sa Aleksandrom Pekovićem, koja se u proteklih godinu dana trudi da ovoj važnoj instituciji obezbedi uslove za jednu novu fazu njenog života i delovanja, veruje da Kolarac kao svojevrsni Genius Loci kulture glavnog grada ima jedinstven zadatak negovanja i podmlađivanja duha njegovih žitelja, i zato zajedno obećavamo da će ovo zdanje na Studentskom trgu broj 5 biti i ostati adresa sa koje dolaze i na koju stižu najvažnije vesti iz domena kulture, obrazovanja i umetnosti - ističe, komentarišući svoje postavljenje, kompozitor Simić.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)