IZLOŽBA O ISTORIJI TRI GRADA: Jubilej Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo

Jelena Baljak

24. 10. 2023. u 15:52

ZAVOD za zaštitu spomenika kulture Pančevo ove godine obeležava tri decenije rada kao samostalna ustanova, koja je nadležna za teritoriju celog Južnog Banata.

ИЗЛОЖБА О ИСТОРИЈИ ТРИ ГРАДА: Јубилеј Завода за заштиту споменика културе Панчево

Foto: J.J.Baljak

Tim povodom je u Narodnom muzeju Pančevo otvorena izložba „Uzbudljivi gradovi: Pančevo, Vršac, Bela Crkva“, koja ilustruje bogatstvo i različitost graditeljskog nasleđa u okviru jednog regiona.

Izložbom su obuhvaćeni rezultati 30-godišnjeg naučno-istraživačkog rada, prevashodno iz oblasti zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa tri kulturno-istorijske celine: Starog gradskog jezgra Pančeva, Starog jezgrad Bele Crkve i Istorijskog jezgra Vršca.

Autori ove postavke arhitekta-konzervator Dimitrije Lj. Marinković i arheolog Jasna Jovanov su akcenat stavili na antropomorfnu fasadnu dekoraciju, balkone i kibic-fenstere.

Izložba u Pančevu će trajati do 12. novembra dana, nakon čega će po mesec dana biti izložena u muzejima u Vršcu i Beloj Crkvi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.

04. 08. 2025. u 20:19

Komentari (0)

KRAJ! Dušan Tadić i Crvena zvezda - završena priča!