ČUVAJU SRPSKI JEZIK I ĆIRILICU: Nagradu za najboljeg izdavača iz dijaspore dobio Andrićev institut u godini svog jubileja
ANDRIĆEV institut ove godine obeležava deceniju izdavačke delatnosti, tako da Nagrada za najboljeg izdavača iz dijaspore, kojom je ovenčan na sajamu knjiga, predstavlja krunu desetogodišnjeg predanog rada. Priznanje su dobili za edicije „Znamen Srbistike“, „Naučne monografije“ , „Filozofija i književnost“ i „O srpskim klasicima“.

D.Matović
Na štandu ovog izlagača posebnu pažnju čitalaca privlače nova izdanja, među kojima se ističu “Rasprava o umijeću življenja namijenjena mladim pokoljenjima” Raula Venegema, kao i “Književnost između politike i kulture: Branimir Šćepanović i Danilo Kiš” Vesne Trijić. Među novim izdanjima su: “Taoci na neodređeno vreme: Balada o zveri” Zorana Arsovića, dvotomno delo istoričara Olega Ajrapetova “Spoljna politika Ruske imperije /1801–1914/”, te “Diplomatski spisi Milana Rakića” Miladina Miloševića, “Lingvostilistički ogledi” Tanje Rusimović, “Stil srpske proze i drame” Nine Ćeklić, “Dvostruka negacija u srpskom jeziku” Jelene Petković i “Uspon i pad Vukove ćirilice od Krimskog rata do Krimskog rata” Siniše Stefanovića.
Objavljujemo monografije, kao i zbornike naučnih radova, tako da su za naša izdanja najviše zainteresovani naučni radnici koji istražuju oblasti kojima se mi bavimo a to su književnost, srpski jezik, istorija, društvene nauke, osmanistika – kaže nam Željka Ostojić, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću Andrićevog instituta. – Trudimo se da što veći broj naših izdanja šaljemo, najčešće besplatno, bibliotekama, univerzitetima, ustanovama kulture i nauke. Možete da zamislite koliko je to knjiga, ako smo za deset godina objavili 123 publikacije.
Andrićev institut je 2015. godine ustanovio Veliku nagradu Ivo Andrić koja se dodeljuje svake godine za životno delo i za najbolju knjigu. Dosadašnji dobitnici su bili Matija Bećković, Duško Kovačević, Goran Petrović, Enes Halilović, Dragoslav Mihailović, a od stranih pisaca Peter Handke, Guzelj Jahina, Ju Hua, Sandra Veronezi.
Ovom nagradom Andrićev institut doprinosi promociji književnosti i srpske književnosti – kaže Ostojić - dok kroz dodelu nagrada stranim piscima promoviše Srbiju i Republiku Srpsku i srpsku književnost u inostranstvu. Profesor Emir Kusturica je od samog početka uključen u rad Andrićevog instituta. Osnovani smo 2013. godine na njegovu inicijativu, Vlada Republike Srpske je prepoznala važnost ustanove koja će raditi na tome da se zaštite ćirilica i srpski jezik, kao i srpska književnost i istorija.
Preporučujemo

REMEK DELA DEVETE UMETNOSTI: Vrhunska nova izdanja naših strip izdavača na Sajmu knjiga
27. 10. 2023. u 19:34

DRŽAVA ODREDILA OGROMAN POREZ ZA KUĆU ŽELjKA MITROVIĆA: Evo koliko mora da plaća
DRŽAVA je odredila ogroman porez za kuću Željka Mitrovića.
01. 04. 2025. u 14:12

PROCURIO POVERLjIVI DOKUMENT IZ PENTAGONA: Evropa nek se brani sama u slučaju ruskog napada, druga država je glavna pretnja
SUPROSTAVLjANjE ruskoj agresiji, nekada jedna od ključnih tačaka Nacionalne odbrambene strategije iz 2022. godine tokom administracije Džozefa Bajdena, tri godine kasnije više nije među najvažnijim prioritetima Sjedinjenih Američkih Država.
01. 04. 2025. u 12:17

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)