SLAVOMIRU GVOZDENOVIĆU URUČENA NAGRADA UDRUŽENJA KNJIŽEVNIKA "SIMO MATAVULJ": Na književnoj večeri u Adligatu Gvozdenović i Miroslav Aleksić
SLAVOMIR Gvozdenović, pesnik iz Temišvara, dobio je nagradu Udruženja književnika Srbije "Simo Matavulj", koju mu je uručio predsednik UKS Miloš Janković, na književnoj večeri u Udruženju za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat (Muzej knjige i putovanja, Muzej srpske književnosti). Osim Gvozdenovića, na književnoj večeri gostovao je još jedan dobitnik Drainčeve nagrade, novosadski pesnik Miroslav Aleksić.
Adligat
O pesničkom opusu dvojice stvaralaca govorio književnik i izdavač Gojko Božović, a događaj je muzički propratila Milica Milović, dirigent crkvenog hora "Ostrog". Prisutne je pozdravio predsednik Saveza Srba u Rumuniji Ognjen Krstić.
Predsednik Adligata Viktor Lazić je istakao da su dvojica gostiju, inače članova ovog udruženja, podržala Adligat od samog osnivanja i da se u Muzeju srpske književnosti već nalazi legat Slavomira Gvozdenovića, a da je Miroslav Aleksić bio jedan od ključnih stručnih savetnika u periodu osnivanja.
Slavomir Gvozdenović (Belobreška, Rumunija, 1953.) diplomirao je srpski jezik i jugoslovensku književnost na Univerzitetu u Bukureštu i doktorirao sa temom "Jezik i stil u poeziji Vaska Pope". Član je Udruženja Adligat, Saveza pisaca Rumunije i počasni član Udruženja književnika Srbije. Suosnivač je Vukove zadužbine i član saradnik Matice srpske. Osnivač je podružnice UKS u Temišvaru i jedan je od pokretača Lige srpsko-rumunskog prijateljstva u Bukureštu i Temišvaru. Takođe je jedan od osnivača Saveza Srba u Rumuniji. Bio je predstavnik Srba u parlamentu Rumunije, član Saveta dijaspore pri Vladi SR Jugoslavije. Izabran je za prvog predsednika Skupštine dijaspore i Srba u Regionu. Živi i radi u Temišvaru. Glavni je urednik časopisa "Književni život". Predaje srpsku književnost na Zapadnom univerzitetu u Temišvaru.
Adligat
Objavio je 30 knjiga, priredio desetak antologija srpske književnosti. Pored mnogobrojnih književnih nagrada, dobio je i Nacionalnu nagradu "Slobodan Jovanović" za društvenu i političku angažovanost od Vlade Srbije.
Miroslav Aleksić (Vrbas, 1960.) Diplomirao je na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu. Bio je sekretar Festivala jugoslovenske poezije mladih i upravnik Narodne biblioteke "Danilo Kiš", u Vrbasu. Tri godine je obavljao poslove programskog direktora Međunarodnog sajma knjiga u Novom Sadu. Urednik je tribine Savremeni čovek i savremeni svet u Matici srpskoj. Obavlja poslove pomoćnika upravnika Biblioteke Matice srpske. Član je Udruženja Adligat, Udruženja književnika Srbije, Društva književnika Vojvodine i jedan od osnivača Društva novosadskih književnika. Bio je učesnik Osnivačke skupštine Udruženja književnika Republike Srpske.
Poezija mu je prevođena na ruski, engleski, slovački, rumunski, mađarski, italijanski, bugarski, makedonski i rusinski jezik. Pesme su mu zastupljene u pedesetak antologija i izbora poezije u Srbiji i inostranstvu. Dobitnik je više prestižnih nagrada, kao i Vukove nagrade Kulturno prosvetne zajednice Srbije za 2023.
Preporučujemo
PREMINUO LEGENDARNI KRIS RIJA: Pevač čuvene pesme "Driving Home for Christmas"
22. 12. 2025. u 16:26
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
Objavljeni INTIMNI kadrovi Melanije Tramp iz KUPATILA - i to ZLATNOG! Donald je pitao da li je videla, ona mu odgovorila (VIDEO)
MELANIJA je besprekorno stilizovana – šeširi, štikle, frizura – sve je u skladu sa njenim hladnim i kontrolisanim imidžom
19. 12. 2025. u 19:01
Komentari (0)