PASJI ŽIVOT I PEPA PRASE: Izložbe Luke Tripkovića i Nikole Velickog u Beogradu i Kragujevcu
DVOJICA umetnika mlađe srednje generacije, koji su zaposleni na beogradskom Fakultetu likovnih umetnosti - Luka Tripković (1989) i Nikola Velicki (1983), predstavljaju svoja nova dela na samostalnim izložbama.

Foto Centar za grafiku FLU
Tripković, ciklus "Pasji život" izlaže u Galeriji Centra za grafiku FLU, u Beogradu, a Velicki, u kragujevačkom prostoru galerije "Rima", postavku - "Kako mi je bilo na Nepalu i zašto nisam otišao".
Seriji Tripkovićevih radova na kojima su predstavljeni "čovekovi najbolji prijatelji", podsticaj su dale slike sa istim motivima Dejvida Hoknija.
- Portreti pasa su samo proširena metafora naše usamljenosti, izolacije i potrebe da kanališemo brižnost, nežnosti i sentiment - pišu u tekstu kataloga Nataša Janković i Tia Antić. - Istinski predmet Hoknijevih slika jesu apostrofirane emocije i uzajamna ljubav psa i njegovog vlasnika. Jednakog sentimenta, Luka Tripković se opredeljuje za izložbu u formi omaža istovetnog naziva. Reč je o analizi egzistencije, izvedene umetničkom veštinom koja je omogućila da složenosti jednog života deluju jednostavno. Portreti pasa su samo proširena metafora naše usamljenosti, izolacije i portebe da kanališemo brižnost, nežnosti i sentiment.

Foto Galerija Rima
I novi radovi Nikole Velickog za glavnog likovnog junaka imaju Pepu, interpretiranu iz animirane dečje serije "Pepa Prase". Na prethodnim izložbama, posvetio joj je crteže i grafike, a sada se po prvi put nalazi i na slikama na platnu.
- Uvezanost grafike, crteža i slike osnovna je karakteristika Velickovog stvaralačkog procesa - navodi Sofija Ž. Milenković, kustos galerije "Rima" i autor izložbe. Temeljno poznajući tradicionalne tehnike grafike, Velicki je svestan da svaki rez i ispupčenje predodređuju delo i da raskoš otiska zavisi od veštine rezbarenja. Poput traga linoreza, umetnik teži da svaku spontanu mrlju, gužvanje, neravninu i rascep sačuva kao pojedinačni rez u linoleumu, i smatra ih neizostavnim likovnim elementima konačnog crteža. Stvaralački proces Nikole Velickog odvija se kroz igru, kao važan element umetnosti i života, kojoj je radost osnovni pokretački motiv, a humor njen neizostavni činilac.
Umetnik interpretira život crtanog junaka u ključu sopstvene svakodnevice, dajući mu lični pečat duhovitim nazivima, bliskim savremenom posmatraču, čime briše razliku između animirane Pepine "stvarnosti" i realnog života.
Izložba Nikole Velickog traje do 5. decembra, a Luke Tripkovića do 26. novembra.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)