ZAŠTITNI ZNAK NOVOG SRPSKOG PESNIŠTVA: Deset godina od odlaska velikog pesnika, esejiste i antologičara, akademika Miodraga Pavlovića

Драган Богутовић

10. 11. 2024. u 13:12

RETKI su književni pregaoci koji su unutar srpske kulture svoj stvaralački i intelektualni potencijal tako autentično, ubedljivo i raznovrsno ispoljili kao što je to učinio Miodrag Pavlović.

ЗАШТИТНИ ЗНАК НОВОГ СРПСКОГ ПЕСНИШТВА: Десет година од одласка великог песника, есејисте и антологичара, академика Миодрага Павловића

Foto P. Mitić

Ovo, povodom deset godina od smrti velikog pisca i akademika ističe Đorđe Despić, koji je doktorirao na njegovom delu i sačinio izbor iz njegovog stvaralaštva za antologijsku ediciju "Deset vekova srpske književnosti".

Rođen 1928. u Novom Sadu Pavlović je u Beogradu završio osnovnu, srednju školu i Medicinski fakultet. Kratko je radio kao lekar, okrenuo se potpuno književnosti i iza sebe ostavio moćan opus od 40 pesničkih knjiga, 20 knjiga eseja, nekoliko romana, knjiga pripovedaka, niza antologija. Godinu dana bio je direktor Drame Narodnog pozorišta, a 13. urednik u "Prosveti" u vreme kada je ova izdavačka kuća bila najveća u tadašnjoj Jugoslaviji.

Na veliki glas izašao je već prvim delom "87 pesama" (1952), koje je ostalo kao izuzetan datum u srpskoj poeziji. Uz "Koru" Vaska Pope iz 1953. postalo je zaštitni znak novog srpskog pesništva i raskid sa dotadašnjim. Tim modernim pravcem Pavlović je nastavio i u potonjim zbirkama "Stub sećanja", "Mleko iskoni", "Velika Skitija", "Hododarje", "Vidovnica", "Divno čudo", "Ulazak u Kremonu". Na veliki odjek, ali i osporavanje naišla je i Pavlovićeva "Antologija srpskog pesništva od 13. do 20. veka" u kojoj je prvi put uspostavljen kontinuitet u našoj poeziji jer su se u izboru našli najstariji dotada zaobilaženi pesnici. Svojevrsnom suđenju te knjige u prepunoj sali Doma sindikata prisustvao je kao brucoš pisac Milisav Savić:

- Ako me sećanje ne vara, u ulozi tužioca i branioca nastupili su Zoran Gluščević i Zoran Mišić. Suđenje se u stvari pretvorilo u odbranu antologije i (lepe) književnosti. Jer, knjigu su, kao "popovsku" kao konzervativnu žestoko napali Marko Ristić i Oskar Davičo, velika književna imena, a uz to miljenici političkog establišmenta. A knjiga je bila "popovska" samo utoliko što je pokazala ono što je u svetu moderna teorijska misao već bila apsolvirala, da je svaki tekst promenljiv, i da ono što je pisano kao dokument, ili u neke druge, neknjiževne namene, može s vremenom postati i čitati se kao poezija.

Od Biblije do Kine

U POEZIJI se Pavlović pokazao kao naslednik Eliota, ali i Jejtsa i Paunda, kao vrhova evropskog pesništva. Od knjige "Mleko iskoni" svaka njegova sledeća zbirka teži sveobuhvatnoj slici sveta, jedinstvenom pogledu koji seže do mitskih i biblijskih vremena, a rasprostire se celim prostorom Evrope, pa stiže čak i do Kine.

Iz knjiga pripovedaka "Most bez obala", "Bitni ljudi", putopisa i romana ("Drugi dolazak", "Afroditina uvala", "Drama", "Igre bezimenih", "Koraci u podzemlju") Pavlović je objavio i niz esejističkih dela na čiji značaj ukazuje Despić:

Foto N. Fifić

- Moglo bi se čak reći, bez puno dvoumljenja, da je u kontekstu traga koji njegov ukupan opus ostavlja u srpskoj književnosti esejistika barem podjednako vredna i važna koliko i stihovi koje je ispisao. Kao rezultat krajnjeg proučavanja ukupnog Pavlovićevog stvaralaštva, nameće se neizbrisiv utisak impresioniranosti njegovim kapacitetom, intelektualnog i umetničkog potencijala.

Prijatelji

ISTIČUĆI da je teško pronaći evropski jezik na kom nisu prevođeni njegova poezija i eseji, Viktor Lazić, direktor "Adligata" kaže:
- Naročito je postao popularan u Nemačkoj gde ga je prevodio Peter Urban, njegov višedecenijski prijatelj, slavni nemački prevodilac za slovenske jezike. Sudbina će ovu dvojicu velikana povezati posle smrti: zahvaljujući Pavlovićevoj kćerki Kristini, Urbanov legat je takođe stigao u Srbiju i sada se nalazi odmah do njegovog prijatelja, da u beogradskoj večnosti zauvek druguju.

Dugogodišnji Pavlovićev prijatelj akademik Ljubomir Simović napominje da se ovakvim povodima izjave obično svode na opšta mesta, a da Pavlovićeva dela nisu svodljiva na dve-tri rečenice prigodne izjave.

Foto V. Danilov

- Počev od svoje prve knjige "87 pesama", koja je zajedno sa Popinom "Korom" označila veliki i dramatični preokret u srpskoj poeziji, Miodrag Pavlović je ostvario veliko i složeno pesničko delo. Tražeći odgovore na pitanja koje nam postavlja naše doba, Pavlović ispituje i prati iskustva svih imena, mnogih kultura i jezika. Pritom, on ispituje i našu srpsku poeziju. O rezultatima tog njegovog ispitivanja najbolje svedoči njegova "Antologija srpskog pesništva" koja obuhvata i na nov način vrednuje sve ono što je kod nas napisano od najranijih vremena do naših dana. Jednom rečju, i kao pesnik i kao istraživač poezije Pavlović je ostavio delo koje je iz daleka vidljivo - rekao je Simović za "Novosti".

Foto V. N.

Pisac je decenije proveo u Beogradu, gde je ostao upamćen i kao veliki gospodin, uvek odmeren i elegantan, bez velikih reči i gestova. Poslednjih nekoliko godina živeo je u malom mestu Tutling kod Štutgarta u krugu porodice, gde je i sahranjen u dvorištu crkve.

- Ja znam da mu je želja bila da bude sahranjen u Beogradu, ali mu to nije ispunjeno - kaže Matija Bećković za naš list.

Foto V. N.

- U međuvremenu umrla mu je supruga Marlena sa kojom je imao kćerke Kristinu i Jasminu. Bila bi pravda da se njegovo telo prenese u Beograd, da mu se ostvari želja i da počiva gde su i njegovi roditelji i njegove kolege.

Nagrade i priznanja

ZA šest decenija izuzetno plodnog književnog rada Pavlović je dobio mnogo nagrada i priznanja, među kojima su: "Jovan Dučić", "Desanka Maksimović", "Stefan Prvovenčani", "Branko Miljković", "Žička hrisovulja", "Zmajeva nagrada", "Orden Svetog Save". Ovenčan je i "Evropskom nagradom za poeziju" nemačkog grada Minstera, kao i međunarodnom "Petrarkinom nagradom".

Inače, Pavlović je još za života počeo da priprema svoj legat za udruženje za kulturu i umetnost "Adligat" čiji je bio i jedan od osnivača. Posle njegove smrti zvanično su ga formirale supruga Marlena i kćerka Kristina Pavlović i Udruženju poklonile njegovu celokupnu biblioteku kao i značajan deo nameštaja iz stana u kojem je živeo i ličnih predmeta. Među njima su pisaća mašina, kravata, rukopisi, omiljena košulja, veliki broj knjiga sa posvetama pisaca i prijatelja. Deo toga mogao je da se vidi na izložbi na minulom Sajmu knjiga gde je poseban deo bio posvećen njegovom kumstvu sa Vladetom Jerotićem i prijateljstvima sa klasicima srpske književnosti, vrsnim umetnicima i naučnicima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)