"EDIT PJAF" DIŽE ZAVESU: U Pozorištu "Pinokio" počinje 49. Festival monodrame i pantomime
FESTIVAL monodrame i pantomime, od 27. do 30. novembra, na sceni Pozorišta lutaka "Pinokio" beogradskoj publici ponudiće jedanest predstava u takmičarskoj konkurenciji iz zemlje i inostranstva.
foto 49. Festival monodrame i pantomime u Beogradu
Najveća zvezda ovogodišnjeg festivalskog izdanja je kanadski umetnik Trevor Kop, glumac, plesač, predavač, reditelj, dramaturg i pantomimičar. Pored klasičnog pozorišnog obrazovanja završio je i čuvenu Međunarodnu školu pamtomime Marsela Marsoa u Parizu, a njegov komad "Fizičke iluzije" s kojim dolazi u Beograd - izveden je do sada pred više od dvadeset hiljada gledalca gledalaca i ne prestaje da privlači posetioce.
Publiku očekuju i monodrama "Pjaf" Olge Skerletović Đorđević o životu, usponima i padovima najpoznatije francuske pevačice šansona Edit Pjaf. Sledi "Lusi nije bila tako davno" Aleksandra Aceva (premijerno odigrana u Beču 2022. godine) "Glorija" Nataše Lasica, "Pohvala ludosti" Sare Bojić, "Merlinka" Stefana Fišera, "Kontrabas" Đorđa Kreće, "Usamljenost" Plesne kompanija Gobi, "Vetar i zastave" Nikole Šurbanovića, "Žuta" Teodore Bićanin i "Kada boli, ti igraj" - Danijele Popović koja je imala nekoliko izvođenja u Njujorku.
Prvi glumački ešalon
MEĐU mnogobrojnim izvođačima tokom poluvekovnog festivalskog postojanja u monodrami su se oprobala neka od najpoznatijih imena naše scene: Ljuba Tadić, Maja Dimitrijević, Mira Banjac, Rada Đuričin,Rade Šerbedžija, Lazar Ristovski, Pero Kvrgić, Zijah Sokolović, Petar Kralj, Ljiljana Blagojević, Ružica Sokić, Miloš Žutić, Milena Dravić i drugi.
Predstava van konkurencije biće slepstik etida "Andergraund" po motivima filma Emira Kusturice koju su kreirali profesori Akademije umetonosti u Beogradu, Milan Nešković i dr um. Anđelko Beroš.
- Publiku očekuju predstave koje donose mladost, energiju, brzinu sadašnjeg vremena i emociju doživljenog i pažljivo promišljenog trenutka, predstave za koje i ne znate i ne zanimaju vas koliko traju, jer svejedno prolete u trenu. I zato, ako mene pitate, pre svake predstave duboko udahnite vazduh i prepustite se pravoj pozorišnoj čaroliji! - ističe selektor Predrag Miletić.
Ovo je, inače, 49. festivalsko izdanje, mada je prvi Festival monodrame i pantomime održan je 1973. godine, ali je imao kratku pauzu u vreme raspada Jugoslavije. Idejni tvorac bio je Ljubiša Ružić, svestrana pozorišna ličnost. U monodramskom delu programa učestvovali su najznačajniji glumci sa naših prostora.
Kako se navodi, od osnivanja festivala održano je ukupno 500 premijernih predstava u takmičarskoj selekciji,dok se na sceni pojavilo oko 800 umetnika iz zemlje i inostranstva. Proširena je izdavačka delatnost i osim redovnog programskog kataloga objavljeno je deset knjiga iz oblasti pozorišne umetnosti.
Preporučujemo
OBELEŽAVANjE DVA VEKA OD OSNIVANjA : Počeli Dani Matice srpske u Sremskim Karlovcima
21. 01. 2026. u 16:33
"VI STE ČOVEK U OČAJNOM POLOŽAJU" Orban uputio brutalnu poruku Zelenskom: Svako će dobiti ono što zaslužuje
MAĐARSKI premijer Viktor Orban uputio je poruku ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom na društvenoj mreži Iks u kojoj navodi da mu se čini da "nećemo moći da dođemo do razumevanja".
22. 01. 2026. u 17:27
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (0)