KOŠULJA INDONEŽANSKOG PRINCA NA IZLOŽBI U BEOGRADU: Adligatova zbirka prikazana u hotelu "Moskva"

V.N.

25. 11. 2024. u 16:26

UDRUŽENjE za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat prikazalo je sinoć, u hotelu Moskva, dragocene tkanine iz indonežanske zbirke Adligatovog Muzeja knjige i putovanja. Izložba je priređena povodom dolaska slavne indonežanske dizajnerke Popong Sopie iz Bandunga, na Javi, i izložbe batik radova srpske dizajnerke Katarine Ivanović - Raskace, koja je studirala u Indoneziji i specijalizovala se za oslikavanje tkanine na tradicionalan indonežanski način.

КОШУЉА ИНДОНЕЖАНСКОГ ПРИНЦА НА ИЗЛОЖБИ У БЕОГРАДУ: Адлигатова збирка приказана у хотелу Москва

Adligat

Popong Sopia je, posle Njujorka i više evropskih prestonica, prikazala umetničke kompozicije spajanjem tradicionalnih batik tehnika i modernog dizajna, na modnoj reviji u hotelu "Moskva", u organizaciji ambasade Indonezije u Beogradu.

Indonežanski ambasador u Srbiji Mohamad Čandra Vidja istakao je da je batik, drevna javanska tradicija izrade ručno bojenih tkanina od pamuka i svile uz pomoć voska, pod zaštitom Uneska, kao nematerijalno kulturno nasleđe čovečanstva.

Na Adligatovoj izložbi prikazani su ručno oslikana košulja indonežanskog princa Sultanata Ternate, vredno dvostruko tkanje iz istočne Indonezije - dar supruge jednog visokopozicioniranog indonežanskog generala, i zlatni vez songket tkanine sa zapadne Sumatre, koji je tkan šest meseci specijalno za indonežansku zbirku beogradskog muzeja uz neprekidne molitve.

Viktor Lazić, rukovodilac projekta Adligat, advokat i putopisac, petnaest godina je proveo putujući po stotinu zemalja na šest kontinenata. Indoneziju je posetio četrnaest puta i lično nabavio veliki deo predmeta koji se nalaze u Zbirci Indonezije Muzeja knjige i putovanja.

Na jednom putovanju posetio je udaljeno ostrvo Ternate i sprijateljio se sa princem Firmanom Mudafarom Šahom, sinom slavnog sultana Mudafara Šaha. Princ je na Lazićev poziv posetio Beograd, održao predavanje u Muzeju knjige i putovanja u lokalnoj batik košulji vrhunske izrade, koju je zatim poklonio Muzeju.

Adligat je pre nekoliko godina posetila delegacija na čelu sa suprugom jednog visokopozicioniranog indonežanskog generala i poklonila Laziću tkaninu izvanredne izrade sa dvostrukim tkanjem iz istočne Indonezije (Nusa Tengara). Ova tkanina našla se i na poštanskoj marki objavljenoj povodom 70. godina uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Indonezije.

Udruženje Adligat u 40 zemalja sveta ima svoje članove i predstavnike, a u Indoneziji čak 12 članova, uglavnom pisaca, umetnika i novinara. Zvanična predstavnica Adligata u Džakarti, ambasadorka ovog udruženja, Hristina Nikolić Murti, obezbedila je songkat - zlatno tkanje na svili, koji je izrađivan posebnim metodom uz neprekidnu molitvu tkalja. Indonežani veruju da ih ovako tkano platno može zaštititi čak i od prirodnih katastrofa. Uz molitve, utkane su najlepše želje, ljubav i nada. Na Zapadnoj Sumatri, gde je tkanina nastala, ovako se tka verovatno još od 18. veka. Tkanine se koriste u ceremonijalne svrhe i nose na važnim događajima poput venčanja i tradicionalnih proslava.

Koriste se i za izradu odeće, šalova i ukrasa, poveza za glavu koji su često u tradicionalno važnim oblicima, poput stilizovanih bivoljih rogova. Songkat je prikazan i na indonežanskoj novčanici od 5.000 rupija, što dodatno ističe njegov kulturni i istorijski značaj.

- Velika je čast predstaviti srpskoj javnosti ogromnu prijateljsku naciju kao što je Indonezija, sa blizu 300 miliona stanovnika i njihovu umetnost. Ova zbirka rezultat je višedecenijskog prijateljstva moje porodice sa značajnim Indonežanima. Na sebi nosim batik košulju koju je za mene načinio lični krojač predsednika Indonezije, a koju je odande doneo nekadašnji indonežanski ambasador Samuel Samson. Ovo su sve veze našeg naroda sa udaljenom ali prijateljskom zemljom i ovakvim darovima mesto je u muzeju i na izložbama - izjavio je Lazić posle modne revije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

HRVATI OVAKVU BRUKU NE PAMTE: Košarkašima se ovo nije dogodilo od 1992.