MINISTAR KULTURE U UŽICU: Skulptura „Mazepa“ ispred Narodne biblioteke
Ministar kulture Nikola Selaković danas je u pratnji saradnika i gradonačelnice Užica dr Jelene Raković Radivojević obišao Gradski kulturni centar, Narodnu biblioteku Užice i Stari grad, gde su realizovani projekti u okviru programa „Užice prestonica kulture Srbije 2024“. Ovom prilikom ministru su predočene i dalje aktivnosti vezano za izgradnju Dečijeg kulturnog centra, Galerije keramike i replike kuće akademskog slikara Mihaila Milovanovića, a ispred Narodne biblioteke otkrivena je skulpturu „Mazepa“, Milana Miše Vergovića, prvog akademskog vajara iz užičkog kraja.
Grad Uzice
Ovo je, rečeno je ovim povodom, prva u nizu skulptura koje će biti postavljene u čast Užičana koji su svojim radom i delima Užice učinili posebno prepoznatljivim. Skulpturu su otkrili Rajko Radosavljević, zamenik gradonačelnice Užica i Radomir Vergović, akademski slikar.
Posle obilaska Odeljenja za restauraciju stare i retke knjige, koje je u okviru programa “Era kulture”votvoreno u narodnoj biblioteci Užice, ministar Selaković istakao je da je Užice jedan od tri grada u kojima se po programu Narodne biblioteke Srbije takva odeljenja otvaraju.
- Iako najmanji po broju stanovnika i budžetu, grad Užice prvi je završio to odeljenje, koje danas uspešno i dobro posluje za razliku od Niša i Kragujevca gde se tek priprema. Priprema se i realizacija projekta koji je vezan za renoviranje dela Narodne biblioteke Užice, ali i obnove kuće akademskog slikara Mihaila Milovanovića u Ribaševini. Time su se stekli uslovi da u toku naredne 2025. godine ovi važni projekti budu realizovani i da svakako kulturna scena grada Užica bude obogaćena. Ipak, tek kada budemo krenuli u završnu fazu, koja podrazumeva realizaciu najvažnijih projekata možemo da sa sigurnošću kažemo, da će tada Užice kao nacionalna prestonica kulture opravdati taj epitet – naglasio je Ministar Selaković.
On je dodao da tada ima još mnogo da se radi i da će Ministarstvo kulture nastaviti da podržava grad Užice u sprovođenju svih tih projekata.
- Takođe koristim priliku da napomenem da smo u dve kalendarske godine 2023. i 2024. opredelili iz budžeta Ministarstva kulture 294 miliona dinara i da je u planu još nešto više od 100 miliona dinara za narednu 2025. godinu – dodao je Selaković.
Preporučujemo
Pooštrena pravila za dodelu Oskara: AI glumci i scenaristi ne mogu biti nominovani
02. 05. 2026. u 23:00
RUSIJA PONOVO BRUJI O IZJAVI VUČIĆA: Reči predsednika o sankcijama udarna vest u ruskim medijima
RUSKA agencija TASS prenosi kao udarnu vest izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je rekao sinoć da bi, ukoliko bi odlučio da uvede sankcije Rusiji, „izdao dušu naroda“.
06. 05. 2026. u 11:22
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
ŠOK NA NAJLON PIJACI: Srbin kupio stare stolice, vrede pravo bogatstvo (VIDEO)
NA prvi pogled, činile su se kao još jedan komad starog nameštaja, ali je iskusno oko prepoznalo o čemu je reč.
07. 05. 2026. u 10:25
Komentari (0)