ODLAZAK ISTRAŽIVAČA LEPOTE: Preminuo avangardni umetnik Balint Sombati (1950-2024), osnivač grupe Bosh+Bosh
OSNIVAČ i teoretičar umetničke grupe Bosh+Bosh, nastale u Subotici i jedan od najistaknutijih stvaralaca koji su činili našu neoavangardnu scenu krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina 20. veka, Balint Sombati (1950-2024), preminuo u Budimpešti 23. decembra.

Foto Moderna galerija Subotica
Ključni element njegovog stvaralaštva, podsećaju iz Moderne galerije u Subotici, bio je povratak eksperimentalinosti klasične avangardne poezije i likovne umetnosti, kao i prihvatanje kritičkog stava:
Bavio se crtežom, grafikom, digitalnom grafikom, mejl artom, konceptualnom fotografijom, akcionom umetnošću, performansom, video umetnošću, hibridnim žanrovima (kolaž, montaža, vizuelna poezija), pisanjem poezije. Pisao je i teorijske tekstove, i – kako je za sebe govorio – „istraživao lepotu”. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, a njegova dela čuvaju se u zbirkama brojnih muzeja savremene umetnosti širom Evrope.
Pre manje od mesec dana, u okviru prvog „Dana beogradske galerije“, novosadska galerija „BelArt“ i galerija ARTE predstavile su izložbu ovog međunarodno priznatog autora, pod nazivom „Estetika slobode“.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)