O SVETOJ KSENIJI PETROGRADSKOJ: Tribina u Ruskom domu o čuvenoj čudotvorki
NA programu Ruskog doma u Beogradu, u utorak 11. marta, održaće se tribina "Duhovni tragovi Svete Ksenije Petrogradske: vera, čuda i nasleđe".
foto Ruski dom u Beogradu
Rođena između 1719. i 1730. godine, blažena Ksenija Petrogradska još je za života poštovana u narodu kao brza pomoćnica i čudotvorka. Radi spasenja i ljubavi prema bližnjima, ona je uzela na sebe podvig jurodivosti. Za svoje podvige, molitve, postove, stranstvovanja i sa smirenjem pretrpljene poruge, Blažena je dobila od Boga dar prozorljivosti i čudotvorstva. Na Pomjesnom saboru Ruske pravoslavne crkve, 6. februara 1988. godine je pribrojana liku svetih. Kapela na Smolenskom groblju, podignuta nad njenim kivotom, jedna je od glavnih svetinja Sankt Peterburga i nezaobilazno mesto hodočasnika.
Uz blagoslov Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Porfirija, o životu ruske svetiteljke, njenoj ulozi u pravoslavnom svetu i uticaja na duhovni život vernika govoriće protojerej Ivan Cvetković, starešina crkve Svete Trojice u naselju Mudrakovac u Kruševcu, u čijem se okviru nalazi paraklis posvećen Svetoj Kseniji Petrogradskoj i Mati Zlata (Pantelić), igumanija manastira Presvete Bogorodice Trojeručice u zaseoku Drobnjaci u Ripnju, podno Avale.
Preporučujemo
GROTESKNA I HRABRA BAJKA: Promocija knjige "Začarana krv jednoroga" Tanje Milenković
31. 01. 2026. u 18:15
BOGAT SCENSKI ŽIVOT: Izložba povodom 80 godina zaječarskog pozorišta
31. 01. 2026. u 18:10
POKOLj RUSA KOD POKROVSKA, OBJAVLjENI SNIMCI: Krenuli u napad pod okriljem magle, poginulo oko 90 vojnika (VIDEO)
UKRAJINSKE snage odbile su velike ruske napade u jednom danu u pravcu Pokrovska, u Donjeckoj oblasti, usmrtivši oko 90 ruskih vojnika, javlja Kijev post.
01. 02. 2026. u 16:56
"ANUŠKA JE VEĆ PROLILA ULjE..." Medvedev: Zelenski je osuđen na propast
ŠEF kijevskog režima Vladimir Zelenski je osuđen na propast, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije Dmitrij Medvedev medijima.
01. 02. 2026. u 14:56
"UBIĆU SE, HOROR!" Marija otkrila dugo čuvanu tajnu: "Rođena sam bez..."
"JA ću da se ubijem, znači horor!"
01. 02. 2026. u 09:13
Komentari (0)