SVEČANA AKADEMIJA ZA JUBILEJ: Srpska čitaonica Laza Kostić u Somboru obeležila 180 godina postojanja

Jelena Lemajić

02. 04. 2025. u 15:50

Srpska čitaonica Laza Kostić u Somboru, druga najstarija čitaonica u Srba, svečanom akademijom proslavila je 180 godina postojanja.

СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ЗА ЈУБИЛЕЈ: Српска читаоница Лаза Костић у Сомбору обележила 180 година постојања

foto:J.L.

-Kolevka somborske srpske kulture je u svojoj dugoj prošlosti delila sudbinu ovog naroda, menjano joj je ime i značaj koji je imala u životu somborskih Srba, ali je svojom utemeljenom ulogom ostala privržena svom narodu i ovom gradu. I zato mi je istinski drago što je naš grad učio makar mali pomak ka poboljšanju kvaliteta i uslova rada Srpske čitaonice, kojoj smo zajedno sa Pokrajinskom vladom, resornim sekretarijatom i Pokrajinskim zavodom za zaštitu spomenika kulture, protekle godine obnovili ruho, te je tako, jedno od najlepših zdanja u Somboru, zasijalo u svom punom sjaju - istakao je gradonačelnik Antonio Ratković.

Na svečanosti su podeljena zvanja počasni članovi čitaonice, dodeljene su i zahvalnice ustanovama i saradnicima koji su na različite načine uz Srpsku čitaonicu, a među njima su i "Večernje novosti" . 

Ovim povodom „Pošta Srbije” štampala je i posebne poštanske markice i koverte na kojima je lik Laze Kostića i prepoznatljivo zdanje sedište čitaonice. Takođe, predstavljena je i monografija o bogatoj prošlosti ovog zdanja. 

- Ovo je jedna od najstarijih kulturnih ustanova u Srbiji. Bilo je teško sakupiti i sažeti sve segmente bogate prošlosti, jer je arhiva izgubljena a postoje samo spisi samo od 1960. godine - ističe Kristian Jerić, autor monografije nastale povodom ovog značajnog jubileja. - Najznačaniji period čitaonice je njen rad u Hazburškoj monarhiji, jer se srpski narod nalazio u stranoj državi i ona je imala  nacionalnu misiju. Srbi su bili ugarski podanici, postojala je misija širenja mađarskog jezika i kulture , te je ona ima značajnu ulogu očuvanju srpskog jezika. Posle sloma Austrougarske i osnivanja Kraljevine SHS, potom i Kraljevine Jugoslavije, taj zadatak su preuzele društvene ustanove, te je značaj čitaonice sveden na kulturno udruženje, obeležavanje važnih datuma i organizovanje događaja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TENISKI USTANAK: Ne mogu više da trpe, igrači iz top 20 podigli glas!