OSVAJAČ KARLJVSTVA SNOVA: Retrospektiva Miroljuba Filipovića Filimira u Centru za kulturu Kovin
LIKOVNOM stvaraocu koji je bezmalo šest decenija prisutan na domaćoj, ali i inostranoj sceni, Miroljubu Filipoviću Filimiru, u Centru za kulturu Kovin biće priređena velika retrospektiva.
Foto promo
Izložba koja će trajati do 10. maja, svečano će biti otvorena u sredu 23. aprila u 19 časova.
- Filimirovo slikarstvo je semantičko-lirsko apstraktno, i motive sazdava od simboličkih znakova / šifri vlastitih misli i osećanja koja se konkretizuju u fantazijama, snovima, zvucima. Otud su uvidi sna, saznajna moć uobrazilje i njihovo muzično pulsiranje maksime ovog likovnog opusa- ističe u katalogu koji prati postavku, Branislava Jevtović, književnik i likovni kritičar. - Poput nadrealnih pesnika - Malarmea, Apolinera, Remboa- koji su iz dubine snevanja, pomoću automatskog pisanja, osvajali kraljevstvo snova, besvestice pijanstva - Filimir gradi ekscentričnu poetiku svojih slika.
Umetnik protiv izolacije
ROĐEN je 1952. u Trsteniku, Miroljub Filipović Filimir je prisutan na domaćoj i stranoj umetničkoj sceni od 1968. godine. Priredio je 62 samostalne izložbe, organizovao brojne hepeninge, performanse i umetničke projekte. Učestvovao je u više od 700 kolektivnih postavki. Nastupao je u Veneciji, Londonu, Pekingu... Autor je međunarodnog umetničkog projekta "Umetnici sveta protiv izolacije čoveka i naroda" koji je započeo u Parizu 1993. Više puta nagrađivan za svoje umetničko stvaralaštvo.
Ako se novije shvatanje slikarstva kod nas i u svetu sve više vrednuje prema čvrsto zasnovanom misaonom i jezičkom konceptu, smatra Zdravko Vučinić, veteran naše likovne kritike, onda delo Miroljuba Filipovića Filimira možemo smatrati značajnim doprinosom tih nastojanja.
- U likovnom pogledu, Filimir svoja bojilišta potkrepljuje promišljenim sukobima linija, poteza i površina, potom, dubokom tonskom gradacijom od tamnih raspona do svetlih polja, koja se, neki put pretvore u naglašene, iskričavo obojene oaze, ili se, kroz neprekinuti ritam oblika slivaju u celovito vizuelno sadejstvo- primećuje Vučinić . - Filimiru je pošlo za rukom da se, poput drugih istinskih stvaralaca, osloni na najbolja iskustva modernog slikarstva i istodobno, porivom povišenog emocionalnog naboja, izbegne ponavljanje ili moguću uniformnost. U njegovom delu se ogleda kompaktnost i originalnost misaonog, tematskog pa i jezičkog iskaza, kojim uverljivo vlada. Njegova poetska vokacija se jasno razaznaje i po neobičnosti koju pokazuje u domenu tajnovitih prostora slike, kojoj naginje svaka prava umetnost.
RUSI OBJAVILI SPISAK NAJVEĆIH NEPRIJATELjA: Evo na kom je mestu Hrvatska
RUSKI ski list „Vzgljad“ sastavio je i u utorak objavio „Rejting neprijateljskih vlada“ kako bi pokazao razliku između država koje se svesno suprotstavljaju Rusiji i onih koje su na tu odluku „protiv njihove volje naterale spoljnopolitičke okolnosti“, prenosi Slobodna Dalmacija.
14. 11. 2025. u 16:54
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
Policija uletela na svadbu, HAPSI MLADU - a tek objašnjenje! Ovo je LUDNICA (VIDEO)
ČAK i na najlepšim svadbama ponekad se dese nepredviđene situacije, sitne greške ili čak veći incidenti.
14. 11. 2025. u 16:23
Komentari (0)