EPSKA PRIČA O SUDBINI: Režiser Zoran Lisinac, za "Novosti", o naučnofantastičnom filmu "Gospodar oluje" (FOTO)
AMERIČKA premijera naučnofantastičnonog filma "Gospodar Oluje" održana je 13. marta u 300 bioskopa širom Sjedinjenih Država, srpska premijera zakazana je za 7. april, a na repertoar bioskopa u našoj zemlji stiže dva dana kasnije.
Foto: A garden of Titans produkcija
Pod "dirigentskom palicom" Neb Čupina, na dugoočekivanom holivudskom spektaklu, radili su hrvatski autor Domagoj Mazuran, kojem je "Gospodar Oluje" debitantsko dugometražno ostvarenje, ali i srpska ekipa - Miroslav Mogorović, nagrađivani producent iz Srbije i Zoran Lisinac, koreditelj i scenarista rekordnog domaćeg hita "Toma".
- "Gospodar Oluje" je vrlo originalan, energičan film koji volimo da zovemo Calamari Sci-Fi, što predstavlja neku vrstu omaža starim špageti-vesternima, samo u futurističkom svetu mora i oluja. To je priča koja kombinuje akciju, mitologiju i avanturu u specifičnom univerzumu. Film je dosta intenzivan i traži fokus od publike, jer vas uvodi u svet koji ima svoja pravila, svoju istoriju i svoje sukobe - kaže, za "Novosti", Lisinac.
Foto: A garden of Titans produkcija
U filmu glume neke od najistaknutijih međunarodnih zvezda, uključujući Džejmsa Kozma ("Igra prestola"), Karolin Gudal ("Šindlerova lista"), Marsu Ilsu ("Vikinzi") i Saru Sofiju Businu ("Dina: Sestrinstvo"). Rame uz rame sa njima, zapažene uloge ostvaruju i regionalne glumačke zvezde, među kojima su Goran Bogdan, Sergej Trifunović i Ivana Dudić.
Film je, smatra on, spoj filozofije, umetnosti, nostalgije, tradicije i istorije, ali dat kroz prizmu naučne fantastike i futurizam:
- Nosi jednu pomalo homerovsku energiju. U njegovoj osnovi je epska priča o sudbini, hrabrosti i putovanju u nepoznato - nešto što više pripada tradiciji starih epova nego savremenim blokbaster formulama. Takođe, vizuelno i idejno film je dosta inspirisan renesansom- idejom ponovnog otkrivanja sveta, čoveka i prirode. Taj spoj mitologije, istorije i futurizma daje filmu malo drugačiji ton. U tom smislu, on se prilično razlikuje od klasičnih Marvel ili DC modela spektakla.
Prvenac skrenuo pažnju
PRE filma "Gospodar Oluje", reditelj Zoran Lisinac skrenuo je pažnju filmske javnosti svojim dugometražnim prvencem Along the Roadside iz 2013. godine. Ova romantična komedija prati susret i putovanje dvoje mladih ljudi iz potpuno različitih kultura, čiji se životi ukrštaju na putu ka velikom muzičkom festivalu u Kaliforniji, kroz priču o identitetu, snovima i ličnom sazrevanju.
- Taj film je u to vreme počeo da putuje po festivalima i otvorio mi je vrata da upoznam ljude iz međunarodne filmske industrije. Upravo u tom periodu sam i pozvan da se uključim u razvoj ovog projekta, još davne 2017. godine - objasnio je Lisinac.
Projekat je, po njegovim rečima, rezultat zajedničkog rada:
- Domagoj i ja zapravo delimo autorstvo filma. Zajedno smo radili kao reditelji, pisci i producenti i tokom celog procesa smo stalno dopunjavali jedan drugog kreativno. U takvim saradnjama granice se često brišu - ideje nastaju u razgovoru, razvijaju se zajedno i na kraju postaju deo zajedničke vizije.
Film je sniman na jadranskoj obali, ali i u Beogradu - na Kalemegdanu i u tunelu ispod Tašmajdana, što mu daje dodatni autentični vizuelni identitet.
- Jedna od najizazovnijih sekvenci svakako su bile trke brodova koje smo snimali na Jadranskom moru tokom jake bure u kanalima paških ostrva. U tim trenucima je čak bila na snazi i zabrana saobraćaja na moru zbog vremenskih uslova, a mi smo pokušavali da uhvatimo upravo tu energiju oluje koja je bila važna za film - istakao je Lisinac i dodao da "Gospodar Oluje" predstavlja prvu autentičnu koprodukciju Holivuda i Srbije, sa jasnom ambicijom da region pozicionira kao ravnopravnog i relevantnog učesnika na svetskoj filmskoj sceni.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
REČ JE NAŠ OBRAZ PRED BOGOM: Nagrada "Stevan Raičković" uručena Slobodanu Ristoviću
10. 07. 2026. u 23:25
PESNIČKI TALENAT IZ VRŠCA: Stefan Kirilov dobitnik nagrade „Milovan Danojlić“ za poeziju
10. 07. 2026. u 19:11
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)