MOJA knjiga eseja "Duhovi Balkana" nastajala je dvadesetak godina. Esej je po mom mišljenju najteža forma jer podrazumeva jedno precizno razobličavanje, sagledavanje i osmišljavanje opsesivnih tema i fenomena. Besmisleno je samo ono što je neosmišljeno. Privlači me da pišem o temama o kojima kod nas gotovo da nije pisano. Ključni esej u knjizi je "Blistavo mnogoženstvo knjiga" u kome sam nastojao da osvetlim i osvestim fenomen vezanosti ljudi za knjige i u kome na knjige gledam kao na živa bića puna tople krvi. Pisao sam takođe o životu u malim gradovima, o Beogradu kao gradu za samospoznaju, o Mediteranu, duhu Balkana i balkanskog romana.
IZLOŽBA crteža i fotografija "Priče o Kini" umetnice Dušice Milanović Marike i akademskog slikara Marka Stupara, biće otvorena u utorak, 25. februara, u RTS Klubu - zgrada Radio Beograda.
IAKO Danilo Kiš nije voleo mehanizam opštih mesta, prigodnosti i doslovnosti (njima je pretpostavljao "bogovsku izmešanost" datuma, tema i postupaka), ova sezona će u srpskoj književnosti proteći u znaku devedesete godišnjice njegovog rođenja.
UDRUŽENjE građana "Dunavska sonata" povodom 90. godišnjice rođenja znamenitog autora jugoslovenske i srpske književnosti Danila Kiša, simbolično je obeležilo mestona kojem je pisac živeo u Novom Sadu u vreme Drugog svetskog rata.
Ljiljana
13.07.2020. 08:59
Mudro. Divno je što takav um postoji a u prilici smo da ga čujemo, pročitamo i u retkim prilikama i sretnemo.