ZAŠTO PRIVATNE ZBIRKE POSTAJU ZNAČAJNE: Neviđeno blago za koje se nikada do kraja neće saznati
SVE više se u našoj javnosti obraća pažnja na privatne kolekcionare, na kolekcionara kao kustosa.
Neviđeno blago krije se u privatnim zbirkama i nikada se do kraja neće saznati šta od umetničkih dela poseduju pojedinci. Mnogi ne žele da javnost informišu o svom posedu, ali još je više onih koji nisu u mogućnosti da prikažu predmet svoje posvećenosti, tragove svoje ljubavi. Sakupljanje ne samo umetnina je zarazno, ako se ozbiljno shvati - posle jednog unesenog predmeta u kuću, nastavlja se doživotno. Zato treba medije otvoriti za priče o kolekcijama i kolekcionarima, koji su često najzanimljiviji ljudi u svetu umetnosti, jer svaki ima drugačiju povest i svoje metode sakupljanja. Na nemačkom jeziku je objavljena i knjiga o psihologiji kolekcionarstva. Kod nas se najčešće sakupljaju knjige i slike.
Nikola Bogdanović, iz ugledne i stare građanske porodice u Sremskoj Mitrovici, počeo je da se bavi sakupljanjem umetničkih dela 1980. godine. Ove godine njegova zbirka slavi četrdeset godina postojanja i doživela je ozbiljno priznanje. Manji deo nje bio je izložen na drugom delu izložbe "Srpsko slikarstvo XX veka", posvećenom periodu 1950-2000. godine. Izložbu prati obimna knjiga Nikole Kusovca o delima iz privatnih zbirki na četiri stotine pedeset i šest strana, u kojoj je predstavljeno šesnaest radova iz kolekcije porodice Bogdanović. Zbirka je u više navrata bila obimnije prikazana u Novom Sadu i Beogradu, broji oko četiri stotine dela, a u delatnost sakupljanja uključeni su, osim osnivača zbirke Nikole, i supruga Ivanka, ćerka Tijana i sin Petar.
U druženju sa čuvenim kolekcionarom Rajkom Mamuzićem, Bogdanović je počeo sakupljanje, što mu je omogućilo da dođe do kapitalnih dela srpskog modernizma. Najveći deo zbirke porodice Bogdanović čine slike, a u manjem obimu skulpture i crteži, međutim, svaki predmet je pored znatnog obima kolekcije pažljivo odabran i ima veliku umetničku vrednost. Reč je o ostvarenjima malog, srednjeg i većeg formata, a često su to radovi među najboljim u opusima srpskih modernista, kapitalni po značaju. Zbirka je strogo koncepcijski zasnovana, slike i skulpture su isključivo iz perioda visokog modernizma, najspontanijeg i najbogatijeg u našoj novijoj umetnosti. Reč je o modernoj i apstraktnoj umetnosti, bez prisustva Mediale, nove figuracije i fantastike bilo kakve vrste (osim jedne slike Milana Popovića), kao i bez međuratnih i majstora devetnaestog veka. Takođe u smislu celovitosti, izostaju radovi krajnje avangardnih delatnika, kao i sva dela u kojima je naglašeno prisutna naracija. Birana sa pažnjom i ljubavlju, isto tako promišljeno postavljena u velikoj kući u centru Sremske Mitrovice, na zidovima visine četiri metra, ostvarenja iz kolekcije porodice Bogdanović uzor su kako idejno i kvalitativno treba formirati zbirku srpske i uže gledano vojvođanske umetnosti.
Preporučujemo
MINISTAR ĐORĐEVIĆ: Povratak 166. strane Miroslavljevog jevanđelja dokaz bratskih odnosa
16. 07. 2020. u 20:45
FILM O STRADANjU SRBA U NDH Ministarstvo: "Djeca Kozare" zasluženo podržana od FCS
21. 07. 2020. u 15:21
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)