DNEVNIK ZABLUDA: Nestali spomenici
Kada je 2019. požar uništio parisku katedralu Notr Dam, svet se ujedinio u spasavanju ovog jedinstvenog kulturnog blaga.

Foto: V. Danilov
Međutim, nakon što je nedavno istanbulska Aja Sofija pretvorena u džamiju, nije reagovao dovoljno snažno u zaštiti Uneskovog kulturnog dobra. Najznačajniji vizantijski hrišćanski spomenik izgubio je karakter i preko noći postao islamski verski objekat. Ali ovakvi događaji malo koga danas iznenađuju. Spomenici kulture svakodnevno nestaju, bilo zbog katastrofa, političkih promena ili nemara društva. Podsetiću na nekoliko domaćih primera.
U drugom nedavnom događaju ne radi se o krađi, već o teškom nemaru. Nakon dugogodišnjeg zapostavljanja skulptura nastalih na simpozijumu "Meander" apatinskog kulturnog centra, ova remek-dela, postavljena u parku "Banje Junaković", preko noći su nestala, a neka su završila kao otpad. Odlukom direktorke banje uklonjene su skulpture Miluna Vidića, Koste Bogdanovića, Željke Momirov, Dragoslava Krnajskog i Milovana Dagovića. Ova zbirka - jedinstveno kulturno dobro bačena je jer se aktuelnoj direktorki banje - ne sviđa! Istih dana, iznenađeni šetači na novobeogradskom Savskom keju kod Sajmišta prisustvovali su nesvakidašnjem vandalizmu. Tri skulpture u skupocenom mermeru: Đorđija Crnčevića, Venije Vučinić Turinski i Ane Bešlić koje tu stoje još iz vremena osamdesetih, radnici JKP "Zelenilo Beograd" ofarbali su u belo!

Foto Lična arhiva

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (4)