TEATAR MOGUĆ I U DOBA KORONE: Uoči spuštanja zavese na 65. Sterijinom pozorju U Novom Sadu
STERIJINO pozorje, 65. po redu, bliži se završnici. Od 26. septembra do danas izvedeno je šest od ukupno sedam predstava u konkurenciji za Sterijinu nagradu - "Smederevo 1941" (SNP), "Kretanje" Bitef teatra, "Ko je ubio Dženis Džoplin?" SNP-a, "Gustav je kriv za sve" Pozorišta "Deže Kostolanji" iz Subotice, "Semper idem" NP iz Sombora, "Radnička hronika" NP iz Subotice.

Reditelj Veljko Mićunović najavljuje "Radničku hroniku" / Foto B. Lučić
Preostalo je da sutra u 20 sati publika odgleda i komad "Lepa Brena prodžekt" Bitef teatra.
Dva dana uoči spuštanja festivalske zavese, direktor Pozorja Miroslav Miki Radonjić kaže da je bolje održati festival sa četiri meseca zakašnjenja nego ga otkazati.
- Važno je da manifestacija koja traje 65 godina i slavi vrhunsku umetnost nastavi svoj kontinuitet, ali i da pošalje poruku da je teatar, uz poštovanje svih preventivnih mera, moguć i u ovom nenormalnom vremenu, te da je pozorište mesto koje neguje slobodu misli, govora i umetničke slobode i ukazuje na neke patološke pojave u društvu - kaže Radonjić za "Novosti".
Selektor Pozorja Svetislav Jovanov birao je predstave za festival 1999. kada su nad Novim Sadom letele NATO bombe, a i sada kada nas "bombarduje" korona.
- Radostan sam kada iz večeri u veče vidim zadovoljnu publiku. Mislim da su predstave koje smo videli do sada u takmičarskoj selekciji, od "Kretanja" preko "Semper idem", "Ko je ubio Dženis Džoplin" SNP-a pa do "Radničke hronike", pokazale mnogo lica aktuelne stvarnosti, što odavno nije viđeno na Pozorju - ocenjuje Jovanov.
Upravo zbog "lica stvarnosti" predstava "Radnička hronika", po tekstu Petra Mihajlovića nastalom još 2009, inspirisala je reditelja Veljka Mićunovića da ovu "radničku priču" i postavi scenu.
- Kada smo počeli s radom, naišao sam na podatak da bi Njujork stao kada bi Meksikanci odlučili da jedan dan ne rade. I krenuli smo od toga šta bi bilo kada bi radnici prestali da rade, da pritom ni u jednom trenutku ne ponizimo te radnike, a da dođemo do smeha koji je gorak - kazao je Mićunović juče na Okruglom stolu povodom svoje predstave.
NAGRADE U NEDELjU
URUČENjEM Sterijinih nagrada u nedelju će festival biti završen. U čast nagrađenih trebalo bi da brojna ekipa Kamernog teatra 55 iz Sarajeva izvede predstavu "Sećaš li se Doli Bel" Abdulaha Sidrana u režiji Kokana Mladenovića, ali njihov dolazak, upravo zbog pandemije, još uvek nije sasvim izvestan.
Preporučujemo

STERIJINO POZORJE OD 26. SEPTEMBRA DO 4. OKTOBRA: Petrićeva otvara festival
18. 08. 2020. u 11:00

BEZ „POZORJA MLADIH“: Promene programa najstarijeg teatarskog festivala
30. 07. 2020. u 11:47

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

SINČINI NADENULI IME - ORJEN! Srpski reprezentativac i influenserka postali roditelji (FOTO)
JELENA i Nemanja Vico su po drugi put postali roditelji u kratkom vremenskom razmaku.
02. 09. 2025. u 13:48 >> 13:48
Komentari (1)