POVRATAK U KLUPE LAKŠI IZ MUZEJA: Prvi dani protekli u opuštenijem ritmu nego prethodnih godina
NOVA školska godina, koja je počela drugačije od prethodnih, jer su se u prvoj nedelji nastavnici i deca družili i razgovarali - vratila se "u normalu". Tako su protekle sedmice đaci radili inicijalne testove kojim se proverava koliko je znanje stečeno tokom prethodnog školovanja, a i nastavnici su počeli da predaju novo gradivo.

Foto: Novosti
Inače, preporuke Ministarstva prosvete, koje su svim školama upućene u avgustu, podrazumevale su da učenici školsku godinu počnu razgovorima o drugarstvu i suštinskim životnim vrednostima, a da provera znanja i novo gradivo budu malo odloženi. Povod za ovo je tragedija koja se dogodila u maju u beogradskoj OŠ "Vladislav Ribnikar", kada je učenik Kosta K. ubio devetoro đaka ove obrazovne ustanove i čuvara.
- Sve je to način da deca osete zajednišvo i da se druže - kaže nam nastavnica jedne beogradske osnovne škole.
Neki od naših sagovornika iz škola ističu da je njihova praksa i prethodnih godina bila "da sa decom mnogo razgovaraju o svemu što ih tišti, brine ili raduje i da gradivo nije jedino čemu se oni posvećuju":
- Svaki pravi prosvetni radnik tako radi, uloga škole nije samo obrazovna nego i vaspitna, deca u školi i sa nastavnicima nekada provode više vremena nego sa roditeljima pa je na nama da ih i vaspitavamo i sa njima razgovaramo.
Nagradni konkurs za srednjoškolce
FOND za mlade talente raspisao je 45. po redu Konkurs za nagrađivanje učenike srednjih škola za postignute izuzetne uspehe na republičkim i međunarodnim takmičenjima tokom kalendarske 2022. godine, a biće otvoren do 20. oktobra. Mogu se prijaviti svi srednjoškolci koji su osvojili neko od prva tri mesta na priznatim republičkim i međunarodnim takmičenjima.
I u beogradskoj gimanziji "Patrijarh Pavle" prvu školsku nedelju proveli su na veoma zanimljiv način - nastavnici i đaci obilazili su muzeje, galerije i druge javne prostore.
- To je osobenost naše škole, mi već osam godina jednom mesečno vodimo decu na neko mesto u Beogradu gde mogu nešto da vide i nauče - kaže nam Jasmin Nikolovski, direktor ove gimnazije. - Oni tako upoznaju Beograd, odu na neka mesta na koja možda nikada ne bi otišli. - Đaci su oduševljeni, a njihove reakcije odlične.
Inače, nastava se prema planu i programu odvija i u OŠ "Vladislav Ribnikar", u kojoj se u maju dogodila tragedija, a Igor Đorđević, predsednik Saveta roditelja, kaže nam da se časovi drže uobičajeno kao i u drugim školama u Srbiji.
- Deca se adaptiraju na novi prostor jer svi idu u jedan deo škole koji je obnovljen, a čekamo da počne renoviranje dela u kome se dogodilo ubistvo - kaže Đorđević.
Naš sagovornik naglašava da na nastavu normano idu i đaci odeljenja osmo dva koji su bili svedoci ubistva njihovih drugova, s tim što imaju dodatnu psihološku podršku.
- Redovno idu i prvačići, a njih je i ove godine upisano oko 115, a prethodne ih je bilo 120, tako da tragedija nije uticala na upis novih đaka - kaže Đorđević.
Kada je reč o školskom kalendaru, prvi predah od škole đaci će imati od 8. do 13. novembra. Zimski raspust počinje 3. januara, a đaci polaze na nastavu 22. januara.

BUKTI RAT NA ULICAMA EVROPSKOG GRADA: Napadnuta vozila sa decom, odjekuju pucnji i suzavac (VIDEO)
OKO 100 maskiranih napadača koji su mahali metalnim šipkama i Molotovljevim koktelima napali su automobile na auto-putu i sukobili se sa policijom u centralnom francuskom gradu Limožu.
20. 07. 2025. u 10:03

ŠOK PRIZOR NA EVZONIJU: Čovek stigao na granicu u ovo vreme, nema žive duše! Evo kada da krenete put Grčke
LETNjI odmor za mnoge građane Srbije i regiona započinje u beskrajnom redu na graničnom prelazu Evzoni, na ulazu iz Severne Makedonije u Grčku.
20. 07. 2025. u 11:15

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)