ONI SU GENIJALCI ZA BROJEVE: Vukašin, Stefan, Gvozden i Janko se proslavili na Olimpijadi znanja u Antaliji (FOTO)

Љ. Бегенишић

04. 11. 2023. u 16:00

ONI su genijalci za brojeve - njih trojica brzinom munje računaju komplikovane formule i zadatke iz matematike i fizike, a jedan je stručnjak za hemijske eksperimente.

ОНИ СУ ГЕНИЈАЛЦИ ЗА БРОЈЕВЕ: Вукашин, Стефан, Гвозден и Јанко се прославили на Олимпијади знања у Анталији (ФОТО)

privatna arhiva

Ovaj četverac iz beogradske Matematičke gimnazije doneo je svojoj zemlji sa Olimpijade znanja u Antaliji pet medalja - tri zlatne i dve srebrene. Vukašin Babić, učenik četvrtog razreda, okitio se sa čak dve najsjajnije medalje - iz matematike i fizike. Stefan Šebez, koji ide u drugi razred i najmađi je član ekipe, osvojio je zlato iz matematike. Iz iste discipline srebro je pripalo Gvozdenu Lapčeviću, đaku četvrtog razreda, a srebrna medalja iz hemije stigla je u ruke Janka Popovića, učenika trećeg razreda ove prestižne škole.

Ovo nije prvi put da se okite priznanjima, učenici ove prestižne gimazije sa najzahtevnijih takmičenja nikada se ne vraćaju praznih ruku. Mladi matematičari i fizičari obradovali su nas i letos odličjima sa Balkanske olimpijade i Matematičke olimpijade.

A juče, u razgovoru za naš list iz "prelepe Antalije", kako su uglas opisali mediteranski grad u Turskoj, ovi sjajni učenici i njihov mentor profesor dr Miljan Knežević poručuju da su srećni i zadovoljni uspehom, ali da punom parom nastavaljuju da rade, jer ih opet čekaju Balkanska i Međunarodna matematička olimpijada.

Za osvajača "duplog zlata" Vukašina Babića medalje su potvrda dosadašnjeg rada i motivacija da nastavi i dalje predano da uči.

- Lepo je što su medalje zlatne, ali nije to presudno - kaže Vukašin za naš list.

S obzirom na to da je osvojio medalje i iz matematike i iz fizike, pitamo ga koliko dnevno vežba ova dva, za mnogu decu, preteška predmeta.

 

privatna arhiva

Vukašin Babić, Gvozden Lapčević i Stefan Šebez

- Nema neke mere koliko mora da se radi svakodnevno, bitno je da se radi u kontunitetu - navodi Vukašin.

Pošto je maturnat i završava Matematičku gimnaziju, kaže da namerava da upiše ili Elektrotehnički ili Matematički fakultet.

- Još nisam odlučio - ističe Vukašin, ali poručuje: planiram da ostanem u Srbiji.

Za njegove drugare Gvozdena Lapčevića i Stefana Šebeza ovo nije prvi put da su se okitili odličjima. Šebez je kao najmalađu učesnik Olimpijade u Japanu letos osvojio bronzu, što znači da se za nekoliko meseci popravio i u Antaliji dobacio do zlata. S obzirom na to da je vrlo mlad ušao u takmičarski ring u kome pobeđuje i osvaja medalje pred njim je još mnogo sjajnih odličja. I Gvozden Lapčević je na olimpijadi u Japanu dobio pohvalu za uspeh iz matematike, a sada je "dogurao" do srebra.

Zbog njihovog uspeha srećna je i direktorka Matematičke gimnazije Mirjana Katić.

- Ovo je prvi put da učestvujemo na Olimpijadi znanja u Antaliji, to takmičenje se održava 15. put, ali mi smo sada nastupili prvi put i naši učenici postigli su fantastičan uspeh - kaže Mirjana Katić za "Novosti".

Pripreme za Britaniju

Profesor dr Miljan Knežević poručuje da će kao tim dati sve od sebe da sa predstojeće Balkanske olimpijade, koja je početkom maja sledeće godine u Bugarskoj, kao i sa Međunarodne matematičke olimpijade koja je najprestižnije takmičenje iz matematiketike za učenike srednjih škola, koja se održava u Velikoj Britaniji u julu, vrate sa najsjajnijim odličjima.

Ovim sjajnim timom rukovodio je prof. dr Miljan Knežević, prodekan Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji je ujedno i saradnik u Matematičkoj gimnaziji.

- Svaka medanja naših najboljih učenika i svaki pomen naše prelepe zemlje Srbije na međunarodnoj pozornici za mene kao pojedinca, profesora i predsednika Republičke komisije za metamatička takmičenja učenika srednjih škola je od posebne važnosti - kaže prof. Knežević za "Novosti".

On ocenjuje da je skoro redovna pojava da se talentovani učenici iz Srbije sa međunarodnih takmičenja u znanju vraćaju okićeni najsjajnijim medaljama.

- To, svakako ne bilo moguće i medalje bi bile samo san da nije upornosti, predanog rada i zalaganja, kako samih učenika, tako i njihovih nastavnika - poručuje ovaj profesor i ukazuej i na veoma važnu ulogu roditelja, jer na pravi način usmeravaju entuzijazam svoje dece.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BUDUĆNOST JE SADA: Trendovi u održivosti za 2025. godinu