Zajedno za očuvanje prirode

Andrijana Nešić

29. 12. 2023. u 13:40

U poslednje vreme sve više govorimo o značaju očuvanja životne sredine, a pored toga se gotovo svakodnevno susrećemo sa informacijama o globalnim ciljevima održivog razvoja i o tome kako možemo da damo svoj doprinos ostvarenju ovih ciljeva.

Заједно за очување природе

Foto: NIS

S tim u vezi, najčešće možemo čuti pominjanje Agende 2030 Ujedinjenih nacija. U pitanju je globalna razvojna agenda, za period od 15 godina na kojoj je usvojeno 17 ciljeva održivog razvoja, koji predstavljaju poziv na globalnu akciju.

Među osnovnim vrednostima jesu očuvanje životne sredine i zajednička odgovornost, koje su deo ove Agende u njenim različitim segmentima. Zato pitanje Agende 2030 nije samo stvar država, već i korporacija, nevladinih organizacija i odgovornih pojedinaca. Ukoliko se svi uključimo i damo svoj doprinos, možemo učiniti zaista mnogo. Jedan od najčešćih načina putem kojih se pojedinci uključuju u rad u opštu korist jesu volonterske akcije. Značajan broj ovih humanih pojedinca okupljen je u klubovima volontera kompanija u kojima su zaposleni.

I u našoj zemlji sve više ljudi nastoji da doprinese razvoju svoje zajednice i pomogne onima kojima je to najpotrebnije. Podršku im pružaju velike kompanije koje neguju i podstiču korporativni volonterizam. U kompaniji NIS Klub volontera osnovan je pre pet godina i broji skoro 2.000 članova, što ga čini vodećim korporativnim klubom volontera u našoj zemlji. Klub volontera NIS-a do sada je sproveo više od 80 akcija, za čiju realizaciju su vredni pojedinci donirali 7000 radnih sati tokom kojih su sproveli brojne akcije za razvoj zajednice. Volonterske akcije, pored benefita za ciljnu grupu ili temu na koju se odnose, doprinose razvoju timskog duha i zajedništva i predstavljaju još jedan korak ka ostvarenju cilja 11 održivog razvoja Ujedinjenih nacija kako bi i buduće generacije mogle da uživaju u održivim gradovima i zajednicama.

Foto: NIS

Najskoriji primer akcije u kojoj su se angažovali članovi Kluba volontera kompanije NIS jeste sadnja velikog broja sadnica u Limanskom parku u Novom Sadu, koja je sprovedena u okviru projekta „Sadimo sada za budućnost Novog Sada“. Cilj ove akcije, koja je realizovana u saradnji sa Gradom Novim Sadom, Gradskom upravom za zaštitu životne sredine i Ekološkim udruženjem „Zeleni Sad“, jeste revitalizacija zelenih površina i sanacija štete prouzrokovane letošnjim olujama.

Ekološke akcije nisu novina za volontere NIS-a, imajući u vidu da pored edukativnih radionica i uređenja brojnih lokaliteta i izletišta, članovi Kluba volontera kompanije NIS tradicionalno učestvuju u akciji „Radni dan za prirodu“, koja se u saradnji sa partnerskim ustanovama i organizacijama, svake godine organizuje povodom obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine. Tim povodom, ove godine organizovana je akcija uređenja Nacionalnog parka Fruška gora, u kojoj je učestvovalo čak 200 volontera.

Ekološke volonterske akcije samo su jedan od načina na koji kompanija NIS doprinosi očuvanju životne sredine, koja predstavlja strateški prioritet kojem kompanija ostaje dosledna i u godinama pred nama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

EVO KAKO DO KARATA ZA VEČITI DERBI: Crvena zvezda poslala obeveštenje pred meč sa Partizanom