RODNA RAVNOPRAVNOST: Nepokolebljiva energija jednakosti među polovima
SVAKE godine, 11. juna, Srbija obeležava Nacionalni dan rodne ravnopravnosti, dan posvećen promociji jednakosti među polovima. Ovaj dan nije samo prilika za refleksiju o postignućima, već i za promišljanje o izazovima koji još uvek postoje u postizanju potpune rodne ravnopravnosti.

Foto: Shutterstock
Istorija borbe za ravnopravnost je duga i složena. Od abolicionističkog pokreta u 19. veku koji je doveo do ukidanja ropstva, preko borbe za prava žena koja je obeležila 20. vek, do savremenih pokreta, ljudska istorija je prepuna primera borbe za jednaka prava.
Svaka generacija ima svoje izazove, ali i svoje heroje i heroine koji se zalažu za pravdu i jednakost.
Heroina kojoj ni nebo nije granica
U pilotskoj kabini, u svom dvokrilcu, "pela se Danica nebu pod oblake" do tada nezamislivih visina. A onda bi sa neverovatnih 2.500 metara, leteći nad provalijom, akrobacijama "plesala" prema zemlji.
Danica Tomić, svojim pilotskim umećem i hrabrošću, oduševljavala je čak i prekaljene nebeske asove, vazduhoplovce, Kraljevine Jugoslavije. Uz mnogo ljubavi prema nebu, letenju i domovini, Danica je pročitala sve što joj je "palo pod ruku" o avijaciji i vazduhoplovstvu.
- Gospođa Danica Tomić, supruga majora Tomića, prva je žena u našoj zemlji koja je letela nad provalijom od 2.500 metara. Ona je prva žena u nas koja je pravila lupinge, što je okretanje aviona u vazduhu, i druge akrobacije - pisao je „Ilustrovani list“ 1928. godine.

Foto Arhiva
Doprinos žena naučnica u Srbiji danas
Srbija je prepoznata kao zemlja koja ima značajan broj žena u nauci. Prema podacima, 52.5% istraživača u Srbiji su žene, što je iznad evropskog proseka od 41%. Na primer, dr Jelena Begović, koja je na čelu Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, simbolizuje uspeh žena u nauci. Ova ministarka predstavlja inspiraciju za buduće generacije naučnica i dokaz je da žene mogu doseći vrhunske pozicije u naučnoj zajednici. Uprkos ovim pozitivnim statističkim pokazateljima, žene u nauci se i dalje suočavaju sa brojnim preprekama, uključujući rodne stereotipe i neravnopravnost u uslovima rada. Prema Ivani Vukašinović, pomoćnici ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, žene često balansiraju između porodičnih obaveza i karijere, što može ograničiti njihov profesionalni napredak. Događaji poput obeležavanja Nacionalnog dana rodne ravnopravnosti pružaju priliku za podizanje svesti o ovim pitanjima i promovisanju politika koje podržavaju rodnu ravnopravnost u nauci.

Foto: Ministarstvo
Ekonomsko osnaživanje i rodna ravnopravnost
Ekonomsko osnaživanje žena je ključni faktor u postizanju rodne ravnopravnosti. Prema UN Women, ekonomska nezavisnost žena doprinosi smanjenju siromaštva i povećava blagostanje celokupnog društva. Programi koji podržavaju preduzetništvo među ženama, obuke i mentorstvo su od suštinskog značaja za osnaživanje žena i stvaranje inkluzivnog tržišta rada.
Savremeni izazovi
Iako je postignut značajan napredak, mnogi izazovi i dalje postoje. Jedan od savremenih izazova je zastupljenost žena na rukovodećim mestima u kompanijama. Razlike u platama, kao i u mogućnosti profesionalnog napredovanja između muškaraca i žena, i dalje su prisutne u mnogim zemljama. Prema podacima UN Women, samo 29,37% rukovodećih pozicija u Srbiji zauzimaju žene.
Obrazovanje i mediji imaju ključnu ulogu u promovisanju ravnopravnosti. Kroz obrazovni sistem, mladi ljudi mogu naučiti o važnosti poštovanja različitosti i pravde.
Srbija - svetionik nepokolebljive privrženosti ravnopravnosti
Razumevanjem i iskorištavanjem moći jezika možemo pomoći da se izgradi Srbija u kojoj rodna ravnopravnost postaje kamen temeljac našeg kolektivnog identiteta, u sve u skladu sa principima Pekinške deklaracije. Neka ovo bude naše nasleđe: Srbija koja je slavljena ne samo zbog bogatstva svoje istorije i pririodnih lepota, već kao svetionik nepokolebljive privrženosti ravnopravnosti i dubokog poštovanja svakog pojedinca.

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

"DA LI SE MAKRON DROGIRA?" Jovanino pitanje izazvalo smeh u studiju: "Kako da se nose s tolikom problemima..."
VODITELjKA Jovana Joksimović u jutarnjem programu na televiziji K1 dotakla se teme Emanuela Makrona i sporne situacije sa maramicom i sumnjom o upotrebi opijata, koja se proširila društvenim mrežama.
13. 05. 2025. u 16:57
Komentari (0)