SVETSKI DAN DECE OBOLELE OD RAKA: Podrška i značaj solidarnosti
SVETSKI dan dece obolele od raka, koji se obeležava 15. februara, predstavlja priliku da se javnost podseti na izazove sa kojima se suočavaju deca i njihove porodice, ali i na značaj podrške za poboljšanje uslova lečenja i kvaliteta života mališana koji vode najvažniju bitku.

Foto: Shutterstock
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), svake godine više od 400.000 dece širom sveta dobije dijagnozu malignih oboljenja. Iako je savremena medicina napredovala, a stopa preživljavanja u razvijenim zemljama dostiže i do 80%, u mnogim delovima sveta taj procenat je i dalje nizak.
U Srbiji, prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, godišnje se registruje oko 300 novih slučajeva dečjeg karcinoma. Najčešći oblici su leukemije, tumori centralnog nervnog sistema i limfomi. Rana dijagnostika i pristup savremenim metodama lečenja ključni su za poboljšanje ishoda.
Prevencija i rana dijagnostika
Iako uzroci većine dečjih karcinoma nisu u potpunosti poznati i često nisu povezani sa faktorima životne sredine ili načina života, rano prepoznavanje simptoma može biti od presudnog značaja.
Roditelji i staratelji treba da budu obazrivi na znake kao što su:
• uporna slabost i umor
• neobjašnjivi gubitak težine
• česte infekcije
• bolovi u kostima ili zglobovima
• otečeni limfni čvorovi
• promene u vidu ili balansu
Redovni pedijatrijski pregledi i blagovremena reakcija na neobične simptome mogu doprineti ranijem otkrivanju bolesti i uspešnijem lečenju.
- Rana dijagnostika i multidisciplinarni pristup lečenju dečjih karcinoma značajno povećavaju šanse za izlečenje. Podizanje svesti o simptomima i važnosti brze reakcije je od ključnog značaja- ističe dr Jelena Petrović, pedijatar-onkolog.
Prof. dr Marko Jovanović sa Instituta za onkologiju dodaje:
-Iako ne možemo sprečiti sve slučajeve dečjeg raka, možemo raditi na poboljšanju uslova lečenja i podrške porodicama. Istraživanja i edukacija su neophodni za dalji napredak u ovoj oblasti -
Podrška i solidarnost
Obeležavanje Svetskog dana dece obolele od raka podseća nas na važnost zajedničke podrške. Humanitarne organizacije, zdravstvene ustanove i pojedinci mogu doprineti poboljšanju uslova lečenja, pružanju psihološke podrške i edukaciji javnosti.
- Svaki izgubljeni dečji život je nenadoknadiv gubitak za porodicu i društvo. Moramo uložiti maksimalne napore u ranu dijagnostiku, savremeno lečenje i pružanje podrške porodicama kako bismo povećali stopu izlečenja – zaključila je prof. dr Danica Grujičić. Svaki doprinos, bilo kroz donacije, volontiranje ili širenje svesti, može napraviti razliku u životu deteta koje se bori sa ovom bolešću. Zajedničkim naporima možemo obezbediti bolju budućnost za najmlađe pacijente i njihove porodice.

"RECITE MI..." Tramp se nagnuo ka Porošenku, pa mu postavio pitanje koje ga je ostavilo u čudu
AMERIČKI lider Donald Tramp je tokom svog prvog predsedničkog mandata pitao bivšeg ukrajinskog lidera Petra Porošenka o tome da li je Krim Rusija.
13. 04. 2025. u 15:45

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)