SVETSKI DAN RECIKLAŽE: Značaj očuvanja resursa za buduće generacije

Kristina Špirković

18. 03. 2024. u 21:14 >> 13:26

SVETSKI dan reciklaže obeležava se svake godine 18. aprila s ciljem podizanja svesti o važnosti recikliranja za očuvanje životne sredine. Ova inicijativa ima za cilj promovisanje prakse recikliranja kao ključnog koraka ka održivijem svetu.

СВЕТСКИ ДАН РЕЦИКЛАЖЕ: Значај очувања ресурса за будуће генерације

Foto: Shutterstock

Reciklaža je postupak pretvaranja otpadnih materijala u nove proizvode radi sprečavanja potrebe za ekstrakcijom novih sirovina. Ovaj proces smanjuje količinu otpada koji se odlaže na deponije, čime se smanjuje zagađenje zemljišta, vode i vazduha. Takođe, reciklaža smanjuje potrošnju energije i emisije štetnih gasova koje nastaju tokom proizvodnje novih materijala.

Izazovi i mogućnosti

Iako je reciklaža ključna za očuvanje životne sredine, mnoge zemlje se suočavaju sa izazovima u njenoj implementaciji. Nedostatak infrastrukture, javne svesti i podrške vlade neki su od glavnih problema.

Jedan od ključnih aspekata Svetskog dana reciklaže jeste edukacija. Edukacija ljudi o važnosti pravilnog razvrstavanja otpada i redovnog recikliranja doprinosi stvaranju svesti o značaju očuvanja resursa za buduće generacije. Lokalne zajednice, obrazovne institucije i javne ustanove imaju važnu ulogu u pružanju informacija i resursa kako bi podstakli ljude da usvoje održive navike.

Pored toga, industrija takođe ima ključnu ulogu u promovisanju reciklaže. Proizvođači treba da preuzmu odgovornost za dizajniranje proizvoda koji su lakše reciklabilni i da koriste materijale koji se mogu reciklirati. Inovacije u tehnologiji reciklaže takođe su važne kako bi se poboljšali procesi reciklaže i povećala efikasnost.

Svetski dan reciklaže podseća nas da svako može doprineti očuvanju životne sredine kroz male svakodnevne akcije

Sortiranje otpada, korišćenje recikliranih proizvoda i podrška reciklažnim programima samo su neki od načina na koje možemo doprineti očuvanju resursa i smanjenju negativnog uticaja na okolinu.

Postoje materijali i ambalaža koji se mogu reciklirati:

  • Papir i karton ( kartonske kutije, braon papir, štampani papir, magazini i novine)
  • Plastične flaše i ambalaža (PET flaše od vode ili soka, plastična burad i kante, plastične gajbice, streč folije)
  • Staklene flaše i ambalaža (flaše vode i sokova, od alkoholnih pića, tegle)
  • Aluminijum, bakar, čelik (aluminijumske i čelične limenke, čelični poklopci, poklopci od staklenih flaša)
  • Drvo (palete, drvene gajbice, plutane table, čepovi od plute)
  • Tetrapak (pakovanje od mleka, jogurta, sokova i drugih proizvoda koji na sebi imaju oznaku Tetra Pak.)
  • Organski otpad (kompost od ostataka voća, povrća, ljuski jaja, lišća i trave)

Ambalažni otpad od hemikalija koji ima bilo kakav znak opasnosti/upozorenja predstavlja opasan otpad i nikako ne bi smeo da se nađe u postavljenim kantama/kontejnerima.

Svetski dan reciklaže pruža priliku da se podigne svest o važnosti recikliranja za očuvanje životne sredine i stvaranje održivije budućnosti. Kroz edukaciju, saradnju između javnog i privatnog sektora, i individualne akcije, možemo zajedno raditi na stvaranju sveta u kojem se resursi koriste pametno i odgovorno, ostavljajući pozitivan uticaj na generacije koje dolaze.

Zanimljivosti:

  • Najviše recikliran materijal u svetu su konzerve, koje za manje od 60 dana mogu da se iskoriste kao novo pakovanje
  • Staklo može da se reciklira neograničen broj puta, tehnološki proces reciklaže stakla zahteva 40 odsto manje energije nego njegovo dobijanje iz prirodnih sirovina
  • Papir može da se reciklira u roku od 7 dana
  • Za svaku tonu recikliranog papira, 17 stabala drveća može biti spaseno

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PEŠIĆ TVRDI: Stojaković će igrati za Srbiju, stigla reakcija mladog košarkaša