SINERGIJA NAUKE I PRIVREDE U SRBIJI: Značajni i važni koraci za budućnost Srbije
UJEDINjENE nacije su objavljivanjem Ciljeva održivog razvoja uputile globalni poziv na akciju svim društvenim akterima, kako bi sprečili siromaštvo, zaštitili klimu i životnu sredinu, i osigurali prosperitet i mir za sve ljude.

Foto: NIS
Među ciljevima održivog razvoja se ističu i "Kvalitetno obrazovanje", "Odgovorna potrošnja i proizvodnja" i "Industrija, inovacije i infrastruktura" koji osiguravaju saradnju nauke i poslovnog sektora.
Nauka i biznis moraju blisko sarađivati zarad napretka svakog društva, i čovečanstva u celosti. Naučno znanje omogućava stvaranje novih tehnologija, dok nove tehnologije omogućavaju naučnicima da istraže prirodu na različite načine, i ostvare nova otkrića.
Ukratko, nauka daje okvir koji tehnologija potom primenjuje, zajednički funkcionišući kao motor razvoja.

Foto: NIS
Ali kako to izgleda u praksi? Jedan od odličnih primera saradnje poslovnog sektora i nauke u našoj zemlji je primer NIS-ovog Naučno-tehnološkog centra u Novom Sadu.
Ovaj centar baštini tradiciju dužu od 50 godina i decenijsko iskustvo stečeno u oblasti ispitivanja i istraživanja nalazišta nafte i gasa, projektovanja i inženjeringa. NTC poseduje i savremene laboratorije u kojima se vrše brojna ispitivanja vezana za naftni biznis.
Pred Naučno-tehnološki centar je postavljen zadatak implementacije i razrade novih tehnologija, naučno-istraživačkih radova i povećanje efikasnosti biznis procesa. NTC angažuje veliki broj stručnih i iskusnih specijalista, obučenih za korišćenje savremene opreme i tehnologija, spremnih za usvajanje novih ideja i znanja. U NIS-u navode da su upravo mladi, obrazovani ljudi najznačajniji resurs Naučno-tehnološkog centra, kao i da je u poslednjih pet godina zaposleno više od 100 perspektivnih stručnjaka. Značajno je pomenuti da je NTC takođe veoma dobro opremljen, te da je samo u IT opremu Centra poslednjih godina investirano više od 10 miliona evra.
Saradnja nauke i biznisa ostvaruje se na direktan način kroz dodatne podsticaje države ka privatnim i javnim ulaganjima i razvoju inovacionog potencijala u Srbiji, tako što se privrednim društvima i istraživačima iz akademskih krugova omogućava da svoje ideje iznesu na tržište, time otvarajući radna mesta i šireći privrednu aktivnost.
U Srbiji su unapređeni uslovi za poslovanje inovativnih privrednih društava, razvijena je infrastruktura za podršku startap kompanijama kroz uspostavljanje inkubatora, startap centara i naučno-tehnoloških parkova. To se ostvaruje i uspostavljanjem programa finansijske podrške putem grantova.
Značajnim povećanjem budžeta Fonda za inovacionu delatnost, učinjeno je nekoliko pozitivnih koraka u ovom domenu, a saradnja nauke i tehnike razvija se i kroz uspešno osmišljavanje i sprovođenje novih programa podrške, kojim se podržavaju inovativne kompanije, povezuju naučnoistraživačke organizacije i privredna društva radi razvoja i komercijalizacije inovacija kako bi novi proizvodi, tehnologije i usluge izašli na tržište.
Još jedan od načina na koji se zbližavaju nauka i tehnika u Srbiji je i Javni poziv Fonda za nauku Republike Srbije za prijavu naučnoistraživačkih projekata u okviru Zelenog programa saradnje nauke i privrede.
Neki od ciljeva programa su upravo pomenuta saradnja nauke i privrednog sektora, zasnovana na korišćenju raspoloživih naučnih potencijala, kao i jačanje profesionalnih kapaciteta naučnoistraživačkih ustanova i stvaranje novih projektnih timova.
Jedan od specifičnih ciljeva Programa jesu podrška održivom razvoju i podizanje nivoa kvaliteta životne sredine rešavanjem problema koji: dovode do neželjenih klimatskih promena, zagađenja životne sredine, gubitka biodiverziteta i neodrživog korišćenja prirodnih resursa; omogućavaju bolje praćenje, izveštavanje i sprečavanje zagađenja vazduha, vode, zemljišta i proizvoda široke potrošnje, a imajući u vidu kao strateške nacionalne ciljeve nulto zagađenje, čistiju cirkularnu ekonomiju i obnovu biodiverziteta. U toku je realizacija 20 projekata koji se finansiraju u okviru programa.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)