STRUJE U ATLANSKOM OKEANU POKAZUJU: Stižu velike vremenske promene!
SISTEM struja u Atlantskom okeanu koje su glavna pogonska snaga klime na severnoj hemisferi mogao bi da oslabi do te mere da bi uskoro moglo doći do velikih promena u vremenskim uslovima, rezultati su naučnog istraživanja.

Foto: pixabay
Severnoatlantska meridijalna cirkulacija (AMOC) je veliki sistem okeanskih struja, uključujući Golfsku koja prenosi toplu vodu iz tropskih krajeva prema severu Atlantika.
Krucijalna razlika
Klimatski modeli su pokazali da je AMOC najslabiji u više od 1.000 godina. Međutim, nije poznato je li došlo do slabljenja zbog promene u cirkulaciji ili zbog manjka stabilnosti.
Studija, objavljena u časopisu "Nature Climate Change“, pokazuje da se radi o krucijalnoj razlici.
- Gubitak dinamičke stabilnosti ukazivao bi da se AMOC približio kritičnom pragu iza kog bi moglo doći do značajnog i u praksi verovatno nepovratnog prelaza u slabiji mod rada - rekao je autor studije Miklas Boers s Potsdamskog instituta za istraživanje uticaja klime.
Analizirajući modele temperature i saliniteta površine Atlantskog okeana, studija kaže da bi se slabljenje AMOC-a u prošlom veku moglo povezati s gubitkom stabilnosti.
Približavamo se kritičnom pragu
- Rezultati podupiru procenu da opadanje AMOC-a nije samo fluktuacija ili linearni odgovor na rastuće temperature, nego verovatno znači približavanje kritičnog praga iza kog bi se sistem cirkulacije mogao urušiti - rekao je Boers.
Kad bi se AMOC srušio, pojačalo bi se hlađenje severne hemisfere, podigla bi se razina Atlantskog okeana, povećale ukupne oborine iznad Evrope i Severne Amerike i došlo bi do pomeranja monsuna na Južnu Ameriku i Afriku, objavila je britanska meteorološka služba Met ofis.
Drugi klimatski modeli predviđaju da će AMOC oslabeti tokom nadolazećeg veka, no da nije izvestan kolaps pre 2100. godine.
(Indeks)
Preporučujemo

ŠOKANTNO NAUČNO OTKRIĆE: Neandertalci izumrli zbog seksualnih odnosa sa ljudima
03. 08. 2021. u 10:38

RASPOREĐENO 110.000 VOJNIKA, RUSI KREĆU U ZAVRŠNI UDAR NA POKROVSK: "Sa time bi mogli zauzeti srednje veliku evropsku državu"
RUSIJA ne pokazuje znakove povlačenja u ratu protiv Ukrajine. Naprotiv, Moskva je pojačala dalekometne udare na ukrajinske gradove i napade duž cele linije fronta. Vojni stručnjaci ističu da je ruska strana usvojila nove taktike, oslanjajući se na masovnu upotrebu dronova i malih diverzantskih jedinica, piše The New York Times.
10. 08. 2025. u 20:18

EVO KO JE TROSTRUKI UBICA IZ GNjILANA: Bio u društvu sa Kurtijem, Osmanijevom i Haradinajem
TRI osobe su ubijene, a nekoliko je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila danas u Gnjilanu, dok je osumnjičeni napadač u bekstvu, prenela je Koha. Bolnica u Gnjilanu saopštila je da je na licu mesta konstatovana jedna smrt, a da su dve osobe prebačene u Urgentni centar bez znakova života.
10. 08. 2025. u 18:11

Ovako izgleda kuća Milana Borjana koja je demolirana: Lopov odneo i snimač video nadzora (FOTO)
"HVALA policiji grada Beograda na brzoj reakciji i sjajnom odnosu prema poslu."
11. 08. 2025. u 09:52
Komentari (0)