LEDENI DŽIN U SVEMIRU: Zadivljujući pogled na čudne prstenove (VIDEO/ FOTO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

10. 04. 2023. u 23:05

SVEMIRSKI teleskop „Džejms Veb“ snimio je novu zadivljujuću sliku ledenog džina Urana, sa gotovo svim njegovim prstenovima.

ЛЕДЕНИ ЏИН У СВЕМИРУ: Задивљујући поглед на чудне прстенове (ВИДЕО/ ФОТО)

Foto: Printscreen

Slika pokazuje značajnu osetljivost teleskopa, pošto su svetlije prstenove ranije snimili samo svemirski brod Vojadžer 2 i W.M. Keck opservatorija na Havajima, naveli su u Nasi. Uran ima 13 poznatih prstenova, od kojih je 11 vidljivo na novoj „Vebovoj“ slici.

Tih devet prstenova klasifikovani su kao glavni prstenovi, dok je druga dva teže primetiti i snimiti zbog njihovog „prašnjavog“ sastava i nisu otkriveni sve dok misija Vojadžer 2 nije proletela 1986.

Dva bleda spoljna prstena koja nisu prikazana na ovoj najnovijoj slici otkrivena su u 2007. sa slika koje je napravio Nasin svemirski teleskop „Habl“, a naučnici se nadaju da će ih „Veb“ snimiti u budućnosti.

-Prstenasti sistem planete nam mnogo govori o njegovom poreklu i formiranju. Uran je toliko čudan svet sa svojim bočnim nagibom i nedostatkom unutrašnje toplote, da su svi tragovi koje možemo da dobijemo o njegovoj istoriji veoma dragoceni, rekla je Naomi Roj-Đurni, naučnik Nasinog Centra za svemirske letove „Godard“ u Merilendu.

Roj-Đurni očekuje da će teleskop otkriti više o sastavu Uranove atmosfere, pomažući naučnicima da bolje razumeju prirodu ovog neobičnog gasnog giganta.

Snažna kamera svemirske opservatorije (NIRCam) može otkriti infracrveno svetlo koje inače nije vidljivo astronomima.

-Novi teleskop nam daju mogućnost da gledamo i Uran i Neptun na potpuno nov način jer nikada nismo imali teleskop ove veličine koji za fokusima baš infracrveno zračenje, dodala je Roj-Đurni.

Infracrveno zračenje može da nam pokaže nove dubine i karakteristike koje je teško videti sa Zemlje, sa atmosferom na način i nevidljive teleskopima koji izgledaju u vidljivoj svetlosti poput „Habla".

Uran — jedinstven po nagibu

Smešten na skoro tri milijarde kilometara od Sunca, Uranu su potrebne 84 godine da završi punu rotaciju. Planeta je jedinstvena po svom nagibu, što uzrokuje da se njeni prstenovi prikazuju vertikalno, za razliku od Saturnovog horizontalnog sistema prstenova.

Na originalnim slikama koje je Vojadžer 2 napravio, planeta je izgledala kao plava lopta bez obeležja. Na ovoj novoj „Vebovoj“ slici, sličnoj drugim nedavnim slikama svemirskog teleskopa „Habl“, mogu se videti olujni oblaci na ivici polarne kape. Uranov nagib uzrokuje ekstremna godišnja doba i olujno vreme, a naučnici prate i dokumentuju promene tokom vremena upoređujući slike teleskopa.

Nasin svemirski teleskop „Habl“ snimio je i Uranovu svetlu belu polarnu kapu u novembru, osvetljavajući rastuću svetlost izmaglice — kada se posmatra u poređenju sa slikama iz prethodnih godina, preneo je RTS. Nova „Vebova“ slika prikazuje polarnu kapu sa više detalja nego što je prikazano na „Hablovoj“ slici, sa suptilnim osvetljenjem u centru kape i izraženijim olujnim oblacima koji se mogu videti oko ivica.

Nacionalne akademije nauka, inženjerstva i medicine su identifikovale Uran kao prioritet za proučavanje 2022. godine.

sputnikportal.rs

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEOČEKIVANO: Alkaraz se odlučio na nesvakidašnji potez pred Australijan open (FOTO)