PROJEKAT OD ISTORIJSKOG ZNAČAJA: Uskoro će se znati lica svih lobanja na Ćele-kuli
KAKO bi saznali nešto više o životu učesnika Čegarske bitke, od kakvih su bolesti bolovali ili koliko su godina imali u trenutku smrti, Društvo za akademski razvoj pokrenulo je projekat antropološke analize, rekonstrukcije lica i digitalizacije svih uzidanih lobanja junaka u Ćele-kuli, kao i donatorsku kampanju kako bi prikupili novčana sredstva, prenose Južne vesti.

Foto D. Alihodžić
Iz Društva navode da se, od kada je sazidana Ćele-kula, niko nikada nije bavio detaljnijom analizom ljudskih ostataka uzidanih u nju, te žele da projektom "Za novo lice Ćele-kule" budu inicijatori prvog takvog poduhvata u istoriji.
- Antropološka analiza, koja će prethoditi rekonstrukciji lica, doneće nam važne podatke o zdravlju, bolestima i načinu života učesnika bitke na Čegru. Na osnovu makroskopske analize lobanja i zuba, moguće je utvrditi pol, starost i ishranu pokojnika, bolesti od kojih je bolovao, kao i povrede, prelome i rane koje je zadobio u ovoj ili nekoj od prethodnih bitaka - objašnjavaju iz Društva.
Na sajtu napominju i to da je reč o potpuno neinvazivnoj metodi, pri kojoj nijedna lobanja, niti bilo koji deo kule, neće biti oštećen.
- Iskreno verujemo da su junaci Čegarske bitke zaslužili da se upoznamo detaljnije sa njihovim životnim navikama, kao i njihovim izgledom i da te naučne činjenice ostavimo u amanet novim generacijama - navode iz Društva.
Takođe, budući da je Ćele-kula jedna od najposećenijih destinacija u Srbiji koju obiđe oko 30.000 do 50.000 ljudi godišnje, smatraju da će obogaćivanje postavke rezultatima njihovog poduhvata privući još veći broj ljudi, što je od velikog značaja kako za Niš i okolinu, tako i za čitavu zemlju.
Pored antropoloških obrada, uslediće i digitalizacija, kao i rekonstrukcija lica. Za sve to potebno je oko 870.000 dinara, zbog čega su pokrenuli donatorsku kampanju i pozivaju građane da im pomognu.
BONUS VIDEO: NEGUJU ŽETELAČKU TRADICIJU - Takmičenje risara u Đurđinu kraj Subotice

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (1)