OTKRIVENI PRVI JUPITEROVI SATELITI: Galileo Galilej na današnji dan primetio tri meseca ove planete
DO sada je otkriveno ukupno 95 poznatih prirodnih satelita, a italijanski astronom i matematičar Galileo Galilej na današnji dan 1610. godine prvi je otkrio četiri meseca ove planete. Io, Evropa, Ganimed i Kalisto danas su poznati kao "galilejski meseci".

Foto Shutterstock
Galilej je u ranim večernjim satima posmatrajući Jupiter pronašao u njegovoj blizini tri zvezdice, a sledeće večeri primetio je još jednu. Galilej je 11. januara shvatio da su zvezdice u stvari tri Jupiterova satelita. 13. januara Galilej je otkrio i četvrti.

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

SRPSKA SNAJA IZ ZAMBIJE Opisala svoj prelazak u pravoslavlje: "U početku, neke stvari bile su mi ČUDNE"
PATRICIJA Kaunda iz Zambije pre nekoliko godina zaljubila se u mladića iz Srbije, a zbog njega se doselila u našu zemlju, pa čak i promenila veru.
02. 08. 2025. u 11:32
Komentari (0)