PEDAGOZI FORMIRAJU ODELJENJA: U osnovnim školama u toku formiranje grupa posle testiranja

Б. Борисављевић

29. 08. 2024. u 22:56

DO oglašavanja prvog školskog zvona ostalo je još nekoliko dana. Ali, dok dečja graja ne ispuni učionice, treba još toga uraditi. U klupe će sesti i nova genearcija đaka, kojih je u prestonici oko 16.000, što je na nivou prethodnih godina. Psiholozi, pedagozi i učitelji ovih dana imaju pune ruke posla, jer treba "sastaviti" odeljenja prvog razreda.

ПЕДАГОЗИ ФОРМИРАЈУ ОДЕЉЕЊА: У основним школама у току формирање група после тестирања

GO ZEMUN

Pravila nalažu da se ispoštuju svi stručni kriterijumi. I dok su nekada mame i tate samo dolazile na roditeljske sastane i po pozovu u školu, današnji roditelji su kao "deo" nastavničkog veća. Gotovo u svakoj školi postoji učitelj koji je na "glasu", pa bi roditelji želeli da baš njihovo dete bude u njegovom odeljenju. Na "listi želja" su i one da sede u istoj klupi sa drugarima iz vrtića, da u učionici bude društvo iz naselja...

"Preporuke" od drugih roditelja da treba da upišu dete baš kod određenog učitelja, psiholozi smatraju pogrešnim. Jer, kako ističu, ako je jedan učitelj dobar nekom detetu, ne mora da znači da će biti i drugom. Oni ističu da mame i tate treba posao izbora učitelja da prepuste stručnjacima.

- Prilikom formiranja odeljenja, najpre, vodi se računa o polnoj strukturi, odnosno da bude približno jednak broj dečaka i devojčica - objašnjava Dragoljub Gačić, direktor OŠ "Nikola Tesla" u Vinči. - Uspeh koji deca postignu na testiranju ocenjuje se od jedan do pet, pa se vodi računa da, recimo, u odeljenju od 25 učenika bude po petoro đaka iz svake od ovih kategorija, kako se ne bi dogodilo da u jednom odeljenju budu samo oni koji su bili najbolji na testiranju ili da učionica bude puna đaka koji su postigli lošije rezultate.

Jedan od kriterijuma je i stručna sprema u porodici, tako da u odeljenju treba da budu deca čiji su roditelji raznih zanimanja, ali i različitih stepena obrazovanja. Deca koja imaju neke hronične bolesti raspoređuju se po različitim odeljenjima, kako ne bi svi bili u jednom. Da li dete nosi naočare, da li je levoruko, takođe su neki od kriterijuma koji se koriste prilikom formiranja odeljenja.

- Roditeljima možemo da izađemo u suret samo kada su u pitanju smene, pošto imamo više od 250 prvaka, pa je teško da svima izađemo u susret - objašnjava Gačić. - Tako se trudimo da braća i sestre koji idu u različite razrede budu u istoj smeni.

Ispunjavanje roditeljskih želja moguće je u manjim školama, dok one sa velikim brojem đaka teško mogu da izađu u susret roditelja. Najviše prvaka krenuće u osnovne škole "Danilo Kiš" u naselju Stepa Stepanović, "Nikola Tesla" u Vinči i "Pavle Savić" u Mirijevu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOKTOR KOŠARKE, NIKOLA JOKIĆ: Srbinu niko ravan u jednom važnom statističkom parametru