NAJTOPLIJA GODINA U ISTORIJI: Naučnici upozoravaju da prelazimo ključni prag globalnog zagrevanja

Д.Б.М.

09. 11. 2024. u 20:00

NAUČNICI iz Evropske agencije "Kopernikus" upozoravaju da će 2024. godina skoro sigurno biti najtoplija u istoriji i prva sa prosečnom temperaturom koja je dostigla rast od 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijski nivo.

НАЈТОПЛИЈА ГОДИНА У ИСТОРИЈИ: Научници упозоравају да прелазимо кључни праг глобалног загревања

Foto Shutterstock

Direktorka agencije, Samanta Berdžes, istakla je da je ovo upozorenje koje bi trebalo da posluži kao "katalizator za podizanje ambicija" na predstojećoj konferenciji o klimi, COP29, koja počinje u ponedeljak u Bakuu u Azerbejdžanu.

Prosečna globalna temperatura u 2023. porasla je za 1.48 stepeni u odnosu na predindustrijski period, a procene za 2024. ukazuju da će taj porast biti oko 1,55 stepeni. Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš već je ranije upozoravao na "klimatsku krizu" i pozivao na hitne mere.

Podsetimo, na klimatskoj konferenciji u Parizu 2015. godine, države su se obavezale da će ograničiti globalno zagrevanje ispod dva stepena. Sada, kada ovaj prag postaje stvarnost, svetski lideri će se suočiti s izazovima i pritiscima za donošenje ambicioznijih mera u borbi protiv klimatskih promena.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

BTC na manje od 5% od istorijskog maksimuma dok pretprodaja BTC Bull Token-a ulazi u poslednje dane