PRVI PUT U ISTORIJI OTKRIVEN SKUP OVE VRSTE FOSILA: Dve ljudske vrste se mimoišle pre 1.5 miliona godina (FOTO)

Јована Шведић

28. 11. 2024. u 22:28

PRVI put u istoriji, skup izuzetnih otisaka stopala pronađenih nedavno u istočnoj Africi otkrio je da su se dve vrste izumrlih ljudskih predaka mimoišle pre oko 1,5 miliona godina.

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ ОТКРИВЕН СКУП ОВЕ ВРСТЕ ФОСИЛА: Две људске врсте се мимоишле пре 1.5 милиона година (ФОТО)

Foto: Printscreen

- Ova studija dokazuje van svake sumnje da su ne samo jedan, već dva različita hominina hodala po istoj površini, bukvalno par sati udaljeni jedno od drugog. - rekao je u saopštenju autor rada i geolog Kreg Fajbel sa Univerziteta Rutgers u Nju Džersiju.

Foto: Printscreen

Hominini su naši izumreli rođaci koji su se pojavili nakon odvajanja od poslednjeg zajedničkog pretka sa šimpanzama.

- Ideja da su živeli u isto vreme možda i nije iznenađenje, ali ovo je prvi put da je to demonstrirano. Mislim da je to zaista ogromno. - dodao je.

Za veći deo pliocena (pre 5,3–1,8 miliona godina) i pleistocena (pre 2,58 miliona do 11.700 godina), smatra se da je više vrsta hominina koegzistiralo u regionima istočne i južne Afrike.

Međutim, zbog ograničenja opipljivih dokaza, ostaje misterija kako su ovi hominini međusobno delovali.

Najnovija studija, objavljena u časopisu Science, pruža prve dokaze o pleistocenskim homininima koji su pokazivali različite stilove dvonoge hodanja na istoj površini otiska.

Istraživački tim je otkrio prve fosilizovane otiske stopala 2021. godine, a površina koja ih je sadržavala iskopana je sledeće godine, otkrivajući punu veličinu tragova.

Foto: Printscreen

Bipedalizam je sposobnost hodanja uspravno na dve noge, ključna osobina hominina koja ih razlikuje od drugih primata.

Autori studije su utvrdili da su tragove verovatno napravili Homo erectus i Paranthropus boisei – dve izumrle vrste hominina koje su nekada živele u regionu. Analize su takođe pokazale da su otisci stopala stari 1,5 miliona godina i da su tragovi napravljeni za nekoliko sati jedan od drugog.

Smatra se da su i H. erectus i P. boisei hodali  uspravno, kao i drugi hominini.

Prva vrsta, za koju se smatra da je direktni predak modernih ljudi, preživela je više od milion godina nakon što su napravljeni ovi otisci u basenu Turkana, ali je druga opstala samo još nekoliko stotina hiljada godina pre nego što je izumrla.

Međutim, kako su ove vrste mogle da komuniciraju jedna s drugom ostaje misterija.

Najnoviji rezultati pokazuju da su se Homo erectus i Paranthropus boisei pojavili u istom području i da je stanište na ivici jezera verovatno bilo važno za obe vrste.

Na osnovu blizine različitih otisaka stopala na lokaciji, autori tvrde da su dve vrste hominina verovatno imale nizak nivo konkurencije među sobom, prenose mediji

- To nagoveštava aspekte paleobiologije koje je teško rekonstruisati, ali su ključne za poboljšanje našeg razumevanja ovih i drugih vrsta hominina -  napisao je antropolog Vilijam Harkort-Smit sa koledža Leman, koji nije bio uključen u studiju, u propratnom članku Perspectives.

Nalazi ističu mogući uticaj različitih nivoa koegzistencije i konkurencije u ljudskoj evoluciji, prema istraživačima.

- Otisci fosilnih stopa su uzbudljivi jer pružaju živopisne snimke koji oživljavaju naše fosilne rođake. Sa ovakvim podacima, možemo da vidimo kako su se živi pojedinci, pre milionima godina, kretali po svom okruženju i potencijalno stupali u interakciju jedni sa drugima, ili čak sa drugim životinjama. To je nešto što zaista ne možemo da dobijemo od kostiju ili kamenih alata. - rekao je Kevin Hatala, prvi autor studije i vanredni profesor biologije na Univerzitetu Čatam u Pitsburgu.

BONUS VIDEO:

ZOO VRT U HONG KONGU PROSLAVIO ROĐENjE PANDE: Pogledajte mladunče sa njihovom majkom Jing Jing

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUGLO SPLITA! Šokantne fotografije zgrozile Hrvatsku