POTRAGA ZA TAMNIM KISEONIKOM U JEDNOM OD NAJDUBLJIH RUDNIKA NA SVETU: Ovo može da dešifruje tajnu života na Marsu
TOKOM godina, istraživači su počeli da dobijaju jasniju sliku o tečnostima u jednom od najdubljih rudnika na svetu, Moab Kotskongu.

Foto Shutterstock
Prema proceni stučnjaka, ovaj rudnik soli je star preko milijardu godina i sedam puta je slanija od morske vode što znači da su voda bila izolovana zaista dugo.
Starost slane vode je dodatno podržana nivoima argona koji se postepeno akumulira u tečnosti kao radioaktivan element u okolnim stenama.
Život je takođe moguć što je pokazalo nedavno istraživanje, prenosi Atlas Obscura.
Mikrobiolog Hulio Kastiljo koji je koautor studije sa Univerziteta Slobodne države u Johanesburgu, posebno je zainteresovan za to kako mikrobi koji su pronađeni u rudniku mogu da proizvode fosfor - još jedan element koji je temelj života kakav poznajemo.
Drugi naučinici su takođe pronali i viruse koji plivaju u zidovima rudnika.
Međutim ostaje jedna misterija, a to je tamni kiseonik.
Rasol ima visok nivo kiseonika, ali niko zapravo ne zna kako je dospeo, što Emil Raf, vođa tima naučnika, nastavlja da istražuje.
- Kiseonik je moćan molekul, ali reakcije koje stvaraju kiseonik, posebno bez svetlosti su izuzetno retke. - rekao je.
Postoje dve glavne hipoteze o tome kako se proizvodi tamni kiseonik u Moab Kotsongu.
Prva hipoteza govori kako radioaktivnost može da razdvoji molekule vode kroz reakciju koja se zove radioliza, što je jedan od načina na koji se može stvoriti tamni kiseonik - a, pored zlata, Moab Kotsong je rudnik uranijuma.
Dugo se pretpostavljalo da je to izvor tamnog kiseonika u rudniku, ali, kako navodi Raf, "niko nikada nije stvarno testirao tu hipotezu“.
- Izgleda da su određeni mikrobi smislili neku vrstu veoma divlje hemijske reakcije za proizvodnju kiseonika do tačke u kojoj se čini da se zapravo akumulira u ekosistemu - izjavio je.
U prošlim istraživanjima, primećeno je kako mikroorganizmi koriste azot-oksid za proizvodnju kiseonika bez prisustva svetlosti, a trenutno se sprovode testovi kako bi se videli da li sićušni oblici života, ili nešto drugo, živi u Južnoj Africi.
Prvo je uzet uzorak vodnosnog sloja podzemne vode na dubini od 1.2 kilometra, a zatim slane vode Moab Kotsong na dubini od 2.9 kilometara, a u toku su analize hemijskih potpisa kiseonika u uzorcima kako bi se saznalo više o njegovom poreklu.
Rad ovog naučnika i njegovog tima na razumevanju tamnog kiseonika ima implikacije izvan rudnika na Zemlji, a to je da drevni i skriveni ekosistem ovog rudnika postoji na visokim temperaturama, pritiscima i salinitetu, kao i da je bio zakopan više od milijardu godina.
Ovo ekstremno okruženje je slično onome što naučnici misle da postoji ispod površine Marsa, potencijalno uključujući vodu zaostalu iz plitkih mora u dubokoj prošlosti planete.
- Ako je bilo kakav život ikada postojao na Marsu, bio je mikrobiološki, a ako je bilo koji od njih preživeo, vrlo je verovatno da je bio u džepovima slane vode duboko, duboko u steni - kaže Raf, čije istraživanje može da dešifruje jednu od tajni života na Marsu.
Preporučujemo

NEOBIČNO OTKRIĆE U HOLANDIJI: Arheolozi pronašli pod napravljen od kostiju (FOTO)
23. 12. 2024. u 20:46

MUŠKARCI TAKOĐE PATE OD POSTPOROĐAJNE DEPRESIJE: Ovo su prvi simptomi
17. 12. 2024. u 14:19

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)