PSEUDONIM IZABRAO IZ LJUBAVI PREMA RECI: Godišnjica smrti DŽordža Orvela
NAVRŠILO se 75 godina od smrti britanskog pisca Džordža Orvela.Rođen pod imenom Erik Artur Bler 1903. u Indiji, Orvel je jedan od najvažnijih britanskih pisaca 20. veka. Pseudonim je izabrao iz ljubavi prema reci Orvel u Engleskoj. Bler je želeo da se distancira od svoje porodice i da stvori novo ime koje će nositi njegov politički angažman i književni rad.

Foto: Profimedia
Orvel je učestvovao u Španskom građanskom ratu, boreći se protiv fašista. U tom periodu je doživeo surovu stvarnost rata i postao ozbiljan kritičar komunističke represije unutar republikanskog tabora, na čijoj strani se borio.
"Životinjska farma" je Orvelovo delo koje kroz priču o životinjama koje preuzimaju vlast na farmi, prikazuje uspon i pad sovjetskog staljinističkog režima. Orvel je "Životinjsku farmu" napisao kao alegoriju na Staljinov režim i njegovu političku korupciju. Životinje na farmi, koje pokušavaju da stvore egalitarno društvo, ubrzo potpadaju pod kontrolu zle svinje Napoleona, koja postepeno postaje diktator. Roman je jedan od najpoznatijih satiričnih napada na komunizam i moć. "Životinjsku farmu" su prvobitno odbili mnogi izdavači jer su se plašili da će uvrediti Staljinovu Rusiju, koja je tada bila saveznik Velike Britanije u Drugom svetskom ratu.
Njegov roman "1984" prikazuje distopijsko društvo pod strogom kontrolom totalitarnog režima, u kojem je sloboda mišljenja potpuno potisnuta. Po prvi put je u popularnoj literaturi korišćen pojam "Veliki brat", koji se i danas koristi kao sinonim za sveprisutnu državnu ili korporativnu kontrolu nad pojedincima.
Orvel je bio bolešljiv od malih nogu, a tuberkuloza ga je naposletku ubila 21. januara 1950. godine. Imao je samo 45 godina.
Delo Džordža Orvela ima snažan uticaj i danas. Pojmovi kao što su novogovor, Veliki brat, politička korektnost, pa čak i Orvelovska stvarnost, postali su deo svakodnevnog govora i koriste se u analizama savremenih političkih režima i medijskih manipulacija.

DODIK ŽESTOKO UDARIO NA STANIVUKOVIĆA: Dokle ćeš biti poltron najgore vrste?
PREDSEDNIK Milorad Dodik upitao je danas gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića "dokle će biti poltron najgore vrste koji se svakodnevno dodvorava Sarajevu, a optužuje Republiku Srpsku".
21. 08. 2025. u 19:40

"SRAM VAS BILO ZA SVE ŠTO RADITE" Vučić sa prezirom odgovorio Žaklini Tatalović na dobacivanja i upadice
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na upadice i dobacivanja novinarki N1 Žaklini Tatalović.
17. 08. 2025. u 14:28

GLADNI MEDVED NAPRAVIO HAOS: Raskopao grobove na pravoslavnom groblju u potrazi za hranom
NAKON sve češćih slučajeva da medvedi u Crnoj Gori dolaze do naseljenih mesta, gde napadaju pčelinjake i stoku, meštane sela Donji Unač u oblasti Pive iznenadio je medved koji je u potrazi za hranom pokušao da raskopa grobove, javlja Radio-televizija Crne Gore (RTCG).
25. 08. 2025. u 11:24
Komentari (0)