PRVI TRANSKONTINENTALNI PRELZAZAK: Na današnji dan krenuo voz Panamskom železnicom
VOZ od Atlantskog okeana preko Panamske prevlake do Tihog okeana prvi put je vozio u nedelju, 28. januara 1855. godine. Panamska železnica bila je u funkciji, a lokomotiva je tada napravila prvi svetski transkontinentalni prelazak.
vikipedia
Pruga sa jednim kolosekom bila je dugačka 47 milja. Šine su bile položene na borove špage, koje su se brzo raspale na tropskoj vrućini. Stanice su izgrađene na četiri milje sa teretnim kućama, depoima i domovima za zaposlene.
Panamska železnica je bila veoma unosna investicija. Pruga je koštala 6.564.552,95 dolara, a putnička karta prve klase iznosila je 25 dolara. Deca mlađa od 12 godina plaćala su 6,25 dolara. Cena karte druge klase iznosila je 10 dolara. Lični prtljag koštao je deset centi po funti, pošta 0,22 centa po funti; ugalj je bio 5 dolara po toni; tovar prve klase u kutijama ili balama iznosio je 0,50 centi po kubnoj stopi. Svi troškovi prevoza su plaćeni u zlatu. Između 1855. i 1867. više od 700 miliona dolara u zlatu prevezeno je železnicom bez gubitka ijednog dolara.
Preporučujemo
SUDBINA IH NIKAD NE NAPUŠTA: Ova 2 znaka nebo štiti od svega i ispunjava im svaku želju
05. 04. 2026. u 18:26
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)