PRODAJE SE POSLEDNJI PORTRET RAĐEN NA PAUČINI: Evo kako je nastao ovaj misteriozni zanat
KAROL Mobli, trenutna vlasnica poslednje preostale slike rađene na paučini, nudi je na prodaju na Sajmu efereme u Griniču, Konektikat, 14. i 15. marta, a do ovog neobičnog predmeta došla gotovo slučajno.

Foto: Printscreen/Instagram/ephemerausa
- Čovek od koga sam je dobila bio je u devedesetim godinama i imao ju je oko 40 godina. Rekao je da mu je rođak dao. Uvek je planirao da istraži njeno poreklo, ali nikada nije uspeo - kaže ona.
Kako Atlas Obskura opisuje, na slici se nalazi muški subjekt, čiji je identitet izgubljen kroz vekove, svečano gleda posmatrača iz svog ovalnog okvira, smeštenog u blago požutelu kartonsku futrolu, a detalji raskošne odeće, naslikani preciznim potezima četkice od pera šljuke, i dalje su jasni, ali su ivice slike pohabane – i to s dobrim razlogom.
Ovo delo nije oslikano na platnu, već na efemernim nitima paukove mreže.
Iako ostaje mnogo nepoznanica o ovoj slici, postoji nekoliko tragova koji otkrivaju njeno poreklo. Pored nje su napisane reči Gemälde auf Spinnengewebe, što na nemačkom znači "Slike na paučini", kao i potpis Fr. Unterberger in Innsbruck (Tirol).
Skoro sigurno, ova slika je prešla Atlantski okean iz Tirola u Austriji i prošla kroz ostrvo Elis.
- Šteta je što je deo paučine propao, sigurno od stalnog premeštanja tokom godina - kaže Mobli.
Ona je dodala da, s obzirom na to koliki je put prešla, pravo je čudo da je uopšte i dalje očuvana.
U 19. veku, Spinnwebenbilder, slike na paučini ili slike na svili, bile su relativno popularan oblik narodne umetnosti u tirolskim Alpima.
Zbog krhke prirode ovih efemernih dela, manje od 100 takvih slika je preživelo do danas.
Skoro sve se nalaze u privatnim porodičnim kolekcijama, skrivene u fiokama ili prenošene kao porodično nasleđe.
Niko ne zna tačno ko je prvi došao na ideju da rosne niti paučine i svilenih gusenica mogu poslužiti kao umetničko platno. Najverovatnije su to bili monasi iz nekog manastira blizu Pusterske doline, alpske doline koja se proteže kroz Italiju i Austriju.
Do 16. veka, ti monasi su usavršili mukotrpan proces sakupljanja paučine, njenog pranja i slojevitog nanošenja.
Kada bi se niti sjedinile u mlečno belu, polu-providnu površinu, rastezali bi ih preko podloga da bi formirali minijaturna platna, a zatim uzimali četkice.
Konačne slike katoličkih svetaca delovale su kao da lebde poput duhova na prozorima manastira. Katedrala u Česteru, u Engleskoj, čuva jedan od poslednjih takvih prikaza – sliku Bogorodice koja drži malog Hrista, koju je naslikao tirolski umetnik Johan Burgman.
Kako su vekovi prolazili, svetovne teme su počele da zauzimaju mesto u ovim mističnim okvirima, a Mobli pretpostavlja da je figura na njenoj slici austrijski vojnik, sudeći po uniformi.
Vojvode, vojvotkinje i drugi pripadnici bogatog društvenog sloja koji su mogli sebi priuštiti portrete bili su česti subjekti, zajedno sa pejzažima i pastoralnim scenama.
Franc Unterberger, umetnik koji je potpisao delo, odigrao je važnu ulogu u popularizaciji ovog stila, ali za ovo delo navodi se da najverovatnije naslikao sam.
Kao trgovac umetninama u svojoj radnji u Tirolu, naručivao je slike na paučini od anonimnih umetnika i prodavao ih, što je nastavio da radi do 1930-ih, kada je poslednji umetnik koji je poznavao ovaj misteriozni zanat preminuo.
Preporučujemo

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)