NAUČNICI UPOZORAVAJU: Boravak u svemiru ostavlja posledice po zdravlje astronauta
BORAVAK u svemiru i pogled na planetu Zemlju je iskustvo o kojem mnogi maštaju, ali on takođe ostavlja posledice po ljudsko telo, upozoravaju naučnici.

Tanjug
Duži boravak u bestežinskom stanju može ostaviti posledice po zdravlje astronauta i po njihovu fizičku kondiciju, a da bi se u potpunosti sanirale mogu biti potrebne godine, prenosi BBC.
Astronauti NASA-e Suni Vilijams i Buč Vilmor vratili su se na Zemlju posle devet meseci prinudnog boravka u kosmosu, a sada počinje njihov oporavak.
-Svemir je daleko najekstremnije okruženje na koje je čovek ikada naišao, a mi jednostavno nismo evoluirali da bismo se nosili sa takvim uslovima, ukazao je naučnik Demijen Bejli koji proučava fiziologiju na Univerzitetu u Južnom Velsu.
Ulazak u svemir u početku deluje lagodno, srce i mišići rade sa lakoćom u bestežinskom stanju.
-To je kao da ste na odmoru. Samo lebdite po svemirskoj stanici, opisuje astronaut Tim Pik, koji je 2015. boravio na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS).
Ovaj osećaj može se uporediti sa izležavanjem u krevetu, ali ako to potraje predugo nastaju posledice.
Mišićima je potrebno da budu aktivni jer u suprotnom počinju da slabe i atrofiraju, pa dolazi do ubrzanog starenja, upozoravaju naučnici.
Isto se dešava i sa srcem i krvnim sudovima, koji takođe slabe, a kosti postaju krhkije i lomljivije.
Bejli navodi da kod astronauta tokom boravka u svemiru svakog meseca dolazi do gubitka oko jednog procenta mase mišića i kostiju.
To postaje očigledno po njihovom povratku na Zemlju. Zbog svega toga je važno da astronauti odlaze na misiju u svemir u top fizičkoj formi.
Isto tako je važno da tokom svog boravka u kosmosu oni imaju dva sata vežbi kako bi što bolje očuvali zdravlje mišića I kostiju.
Suni i Buč će sada po povratku početi sa programom intenzivnog vežbanja kako bi povratili svoje izgubljene funkcije, za šta će im verovatno biti potrebno nekoliko meseci, ukazuju eksperti.
Astronauti NASA-e su privukli međunarodnu pažnju kada je njihov kratki boravak u svemiru prerastao u misiju koja je trajala više od devet meseci, a juče su se konačno vratili na Zemlju.
Vilijamsova i Vilmor, zajedno sa kosmonautima NASA-e Nikom Hejgom i astronautom Aleksandrom Gorbunovim iz ruske svemirske agencije Roskosmos, sigurno su se spustili u more juče u 17.57 sati po američkom istočnom vremenu kod obale Talahasija, nadomak Floride, preneo je CNN.
Vilmor i Vilijams otišli su na svemirsku stanicu u junu prošle godine kao prva posada letelice "Boeing Starliner" u okviru probne osmodnevne misije.
Njihov povratak je više puta odlagan zbog problema sa pogonskim sistemom letelice, pa je NASA donela odluku da ih vrati na Zemlju kapsulom "SpaceX" u okviru redovne smene posade.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo

BRITANSKI NAUČNICI: Planiraju ugradnju implanta u mozak alkoholičara i narkomana
16. 03. 2025. u 22:00

"RECITE MI..." Tramp se nagnuo ka Porošenku, pa mu postavio pitanje koje ga je ostavilo u čudu
AMERIČKI lider Donald Tramp je tokom svog prvog predsedničkog mandata pitao bivšeg ukrajinskog lidera Petra Porošenka o tome da li je Krim Rusija.
13. 04. 2025. u 15:45

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)