SUPERKOMPJUTER PREDVIDEO TAČNU GODINU U KOJOJ ĆE NESTATI ŽIVOT NA ZEMLJI: Naučnici otkrili sve podatke o smaku sveta
TIM istraživača agencije NASA i renomiranog univerziteta Toho u Japanu iskoristila je superkompjuter za izračunavanje pretpostavljenog datuma smaka sveta.
Foto Pixabay free images
Koristeći napredne matematičke modele i kompjuterske simulacije naučnici su pokušali su da predvide dalji razvoj Zemljine atmosfere i otkrili da će u dalekoj budućnosti naša planeta ostati bez kiseonika.
Simulacije su predvidele da će život na Zemlji nestati za oko milijardu godina, tačnije - 1.000.002.021. godine
Tada više neće biti kiseonika i život na planeti biće nemoguć. Simulacijama je “praćeno” starenje Sunca, koje će vremenom proizvoditi više energije i tako uticati da osetljivu klimu - inače fino izbalansiranu da bi podržavala život.
U studiji se ističe da se život na Zemlji neće završiti iznenada, već postepenim, ali nepovratnim tempom. Površinske temperatuće će rasti, voda će početi da isparava, a zatim će stradati biljni svet. Bez njega - i procesa poznatog kao fotosinteza, nestaće kiseonika.
Proces će biti postepen
Reč je o postepenom procesu, da bi na kraju, prema simulaciji superkompjutera, atmosfera na Zemlji postala slična onoj pre nastanka života. Tačnije, podsećaće na vreme pre Velikog oksidacionog događaja.
Reč je o ključnom događaju u istoriji Zemlje, pre 2,5 milijardi godina, tokom kojeg je došlo do naglog porasta koncentracije kiseonika u atmosferi.
Kako bi došli do ovih zaključaka, istraživači NASA i univerziteta Toho pokrenuli su kompjutersku simulaciju više od 400.000 puta, svaki put menjajući aspekte modela, prenosi Metro.
(Alo)
MINISTARSTVO SPOLjNIH POSLOVA: Iznenađeni smo komentarima Zaharove na račun Srbije i predsednika Vučića
DRŽAVNA sekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP) Republike Srbije Nevena Jovanović oglasila se na društvenoj mreži "X" povodom komentara portparola Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove na račun Srbije i predsednika Republike Aleksandra Vučića, istakavši da oni kao MSP izražavaju iznenađenje povodom istih.
07. 11. 2025. u 14:04
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Hrvat čistio bunar - zbog onog što je pronašao, momentalno ZVAO POLICIJU
POLICIJSKA uprava Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj imala je dvostruku intervenciju u subotu, nakon što su građani u dva navrata pronašli veću količinu eksplozivnih sredstava.
09. 11. 2025. u 13:28
Komentari (0)