ZAŠTO JE TEŠKO UBITI MUVU: Naučnici objasnili zbog čega je brža od čoveka i kako ih namudriti (VIDEO)
NAUČNICI su uspeli da objasne zašto je teško ubiti muvu udarcem novinama ili nekim drugim priručnim sredstvom i zašto je ona skoro uvek brža od čoveka.
Muve imaju veliku mogućnost naglih promena brzine, veoma su pokretljive, imaju razvijenu percepciju i veoma su dobre u izbegavanju i najbržih udaraca. Naučnici su uspeli da ustanove da im u tome pomažu zadnja krila, koja ih „lansiraju“ velikom brzinom u poslednji čas.
Domaće muve imaju modifikovana zadnja krila koja su evoluirala u štapićaste strukture sa proširenjem na kraju, koji se zovu haltere ili mahalice. Njihove vibracije pomažu insektu da se stabilizuje tokom leta tako što osećaju rotacije tela i prenose signale na krila.
Domaće muve koriste vibracije haltera čak i kada hodaju, za razliku od nekih drugih insekata koji ih imaju, ali naučnici sve do sada nisu znali zašto, piše Lajvsajens.
Međutim, u novoj naučnoj studiji otkriveno je da pokreti haltera tokom hodanja služe kako bi insekti mogli što pre da polete i da se zahvaljujući njima bolje koordinišu pokreti krila i mišića nogu.
Naučnici su koristili kamere velike brzine, koje snimaju 3.000 frejmova u sekundi, da bi snimile muve prilikom poletanja. Kako su utvrdili, muve mogu da poleti brzinom od samo sedam milisekundi, dok je drugima insektima iz iste porodice potrebno pet puta više vremena, do 39 milisekundi.
Potom su naučnici domaćim muvama uklonili haltere, što je značajno usporilo njihovo poletanje, za razliku od drugi insekata. Takođe, ne samo što su sporije poletale, već su imale problema i sa stabilnošću tokom leta, dok su neke od njih čak padale posle poletanja.
Međutim, to nije jedina tajna brzine i spretnosti muve, navode naučnici. Kada polete, muve mogu da izvode manevre kao piloti borbenih aviona. Tako recimo voćne mušice mogu da promene smer kretanja u jednoj stotinki, otprilike 50 puta brže od treptaja oka. Mogu da krilima naprave takav pritisak koji ih u trenutku odgurne od predatora u vazduhu, da se u vazduhu okrenu za gotovo 90 stepeni kako bi pojačale taj pritisak i izbegle da nastradaju, kazao je ranije Florijan Mujdžres sa Univerziteta Sijetl, koji je proučavao mehaniku leta muve.
Muve imaju i izvanredan vid, koji im pomaže u planiranju bekstva od opasnosti. Oko 200 milisekundi pre nego što polete, muve uočavaju smer kojim će se kretati kako bi pobegle na sigurno. Kako su utvrdili naučnici, njihove oči mogu da obrade šest puta više informacija u sekundi nego ljudske.
Naučnici savetuju da, kada želite da ubijete muvu udarcem, pokušavate da pogodite mesto kuda će se ona uputiti, a ne mesto na kom je trenutno.
(Sputnjik)
Preporučujemo
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)