MLADI ŽELE DA NAPUSTE BIH: Više od polovine ispitanika razmišlja o odlasku
ISTRAŽIVANjA o položaju mladih u BiH, koja je sproveo Institut za razvoj mladih "Kult", pokazuju da je želja za odlaskom iz zemlje i dalje visoka jer više od 50 odsto mladih navodi da želi da napusti BiH, dok je njih 12,1 odsto već preduzelo konkretne korake u tom smeru.
Foto: S. Mišljenović
Istraživanje je obuhvatilo više od 10 tematskih oblasti kao što su obrazovanje, rad, zapošljavanje i preduzetništvo mladih, socijalna briga, zdravstvena zaštita, sigurnost, kultura i sport, aktivizam i slobodno vreme, te učešće, volontiranje, mobilnost i migracije mladih.
U istraživanju su učestvovala 3.132 ispitanika iz cele BiH, od kojih su 51,8 odsto bile žene i 48,1 odsto muškaraci, u dobi između 15 i 30 godina starosti.
Nakon 13 godina, od kada je urađeno prvo i jedino sveobuhvatno istraživanje o mladima i omladinskom sektoru u BiH, danas su predstavljeni prvi preliminarni rezultati najnovijeg istraživanja o položaju mladih u BiH.
Od 2008. godine, kada je rađeno prvo ovakvo istraživanje, život mladih znatno se promenio – svakodnevnicu im oblikuju različite turbulencije i promene, ali i razvoj i modernizacija tehnologija, što s najviše osetilo tokom pandemije korona virusa.
Prema popisu stanovništva sprovedenom 2013. godine, u BiH živi 773.850 mladih starosne dobi od 15 do 30 godina, odnosno, 21,91 odsto populacije čine upravo mladi.
Izvršni direktor Instituta za razvoj mladih Šeherzada Halimić rekla je da je proces istraživanja sproveden uz primjenu najstrožijih metodoloških standarda u čemu su pomogle konsultacije sa Agencijom za statistiku BiH.
Foto: S. Mišljenović
– Istraživanje će biti javno dostupna i koristiće svim zainteresovanim stranama, a prvenstveno donosiocima odluka prilikom kreiranja konkretnih mera usmerenih ka boljem položaju mladih u BiH – rekla je Halimićeva.
Šef Odelenja za monitoring, evaluaciju i istraživanja u Institutu Aziz Đip naveo je da mladi smatraju kako bi prioriteti vlasti u BiH u narednih pet godina trebalo da budu zapošljavanje i obrazovanje, a zatim zdravstvena zaštita, sigurnost i upravljanje migracijama u kontekstu odlaska stanovništva iz BiH.
– Preliminarni rezultati pokazuju da više od 65 odsto mladih živi sa roditeljima, te da je i dalje visok interes za napuštanjem BiH - rekao je Đipa.
On je ocenio da se, uzimajući u obzir dob ispitanika, druga istraživanja, postojanje rada na crno i različite metodologije koje se koriste za istraživanje tržišta rada, vrlo teško može odrediti stopa nezaposlenosti mladih u BiH.
– Ipak, nezaposlenost mladih i dalje se procenjuje visokom u odnosu na radno aktivno stanovništvo - dodao je Đapa.
Prema rezultatima, 40 odsto mladih koje je obuhvatilo ovo istraživanje izjavilo je kako je u poslednjih sedam godina član njihove uže porodice napustio BiH, te da se odlasci najčešće dešavaju u vangradskim sredinama.
Zvanični rezultati istraživanja biće objavljeni na veb stranici Instituta za razvoj mladih “Kult” krajem jula.
Preporučujemo
INCIDENT U SARAJEVU: Srpske novinarke suspendovane zbog tzv. Armije BiH
17. 06. 2021. u 12:56
DIKAPRIO POSLAO OPOMENU SARAJEVU: Evo zašto je holivudski glumac pisao vlastima BiH
17. 06. 2021. u 12:36
BISERINI DEJTONSKI "BISERI": Tri godine izbegavala poslanike pa doživela totalni debakl
17. 06. 2021. u 07:45
EKSKLUZIVNO - URANIJUM I TEŠKI METALI OTKRIVENI U TKIVU GENERALA PAVKOVIĆA: Iz italijanske laboratorije stigli rezultati analiza (FOTO)
U TUMORSKOM tkivu generala Nebojše Pavkovića, koje je 15. septembra poslato na analize u specijalizovanu laboratoriju u Italiji, pronađeni su uranijum i teški metali u ekstremno visokim koncentracijama!
29. 11. 2025. u 08:00
OTAC PADAO U NESVEST, HITNA INTERVENISALA NEKOLIKO PUTA Mučne scene na sahrani Ane Radović - Iz porodične kuće je ispratili na večni počinak
DANAS je na Zlatiborskom groblju sahranjena Ana Radović iz Čajetine, koja je poginula u teškoj sabraćajnoj nesreći na magistralnom putu kod Čačka.
28. 11. 2025. u 14:45
ISPLIVAO SNIMAK: Šerif peva - "Smradovi su preko Drine prešli" - a tvrdi da pesmu nikad nije izvodio
BURA oko fotografije i snimka folkera Ace Lukasa sa Naserom Orićem, nekadašnjim komandantom jedinica Armije RBiH u području Srebrenice tokom rata u Bosni i Hercegovini, ne stišava se. I dalje akteri "kafanskog susreta" izazivaju veliku pažnju, a sad je u centru pevač Šerif Konjević, koji je pozvao srpskog pevača da prisustvuje privatnoj proslavi u restoranu u centru Sarajeva, gde je bio pozvan i Naser Orić.
02. 12. 2025. u 12:35
Komentari (0)