BUGARI SU "TATARSKI FAŠISTI": Zaoštrava se diplomatski rat Sofije i Skoplja - "Mi nismo Mongoli"
ZVANIČNA Sofija protestovala je zbog izjave lidera makedonske Omladinske organizacije VMRO DPMNE Dragana Đurovskog na račun Bugara koju je okarakterisalo kao jezik mržnje i pozvalo vladu u Skoplju da se distancira od takvih uvredljivih izjava. Đurovski je, naime, Bugare nazvao "tatarskim fašistima".

Foto: Depositphotos
U bugarskom Ministarstvu spoljnih poslova su izrazili žaljenje zbog incidenta i naveli da slične izjave otežavaju ponovno uspostavljanje poverenja između naroda dve države.
- Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske oštro osuđuje izjavu Dragana Đurovskog iz Omladinskog saveza VMRO DPMNE u kojoj on koristi uvredljive i neistinite reči i uvredljiv jezik u odnosu na Bugarsku i njen narod, i na taj način širi mržnju prema našoj zemlji - izjavili su u Ministarstvu spoljnih poslova Bugarske.
U Ministarstvu su naveli da slične provokacije protivreče osnovnim evropskim principima i normama ponašanja u politici i predstavljaju simbol nasleđenih stereotipa iz prošlosti, koji se kose sa željom Skoplja da deli evropske vrednosti i da se priključi zajedničkoj evropskoj porodici.
- Bugarska je uvek demonstrirala doslednost, transparentnost i konstruktivnost u odnosima sa svojim susedima. Bez obzira na sve naše dobrosusedske odnose, naša država ostaje predmet demonizacije i jezika mržnje u sferi spoljnopolitičkih diskusija u Severnoj Makedoniji, što je nedopustivo u savremenom demokratskom svetu - podvukli su u Ministarstvu spoljnih poslova Bugarske.
Podsetimo se, Bugarska je nekoliko puta optuživala makedonske političare da vređaju Bugare i iznose lažne predstave o poreklu bugarskog naroda. Sofija tako traži da se unesu izmene u makedonske udžbenike istorije, u kojima se Bugari nazivaju potomcima Tatara i Mongola.
(Sputnjik)

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

KAKO JE SMOKI SAZNAO DA IMA RAK MOZGA: Pred smrt imao jednu želju - dokazao da je bio velikan
LjUBIŠA Samardžić, jedan od najvoljenijih glumaca sa prostora bivše Jugoslavije, preminuo je 8. septembra 2017. godine u Beogradu, u 81. godini života. Iza njega su ostale desetine nezaboravnih uloga, legendarni osmeh i glas koji je govorio srcem. Otišao je tiho, dostojanstveno, baš onako kako je i živeo – kao gospodin, umetnik, otac, suprug i prijatelj.
20. 05. 2025. u 10:38
Komentari (6)