CENE SVETSKE, A PLATE - BALKANSKE: U Hrvatskoj skuplje do 100 odsto u poređenju sa Nemačkom, nezadovoljni građani najavljuju talas štrajkova
TALAS štrajkova najavljuje se u Hrvatskoj, a prvo će obustaviti rad 4.000 zdravstvenih radnika u celoj zemlji.
Preti kolaps celom zdravstvenom sistemu, u bolnicama neće biti pregleda ni operacija, a bolničke apoteke neće izdavati ni lekove. Prevoza hitnom pomoći uopšte neće biti, jer obustavu rada najavljuju i zaposleni u sanitetu.
Razlog štrajka je nezadovoljstvo zdravstvenih radnika platama, ali i uslovima rada. Iako su plate pred izbore u Hrvatskoj lekarima i zaposlenima u zdravstvu znatno povišene, inflacija je brzo "pojela" povišice. U poređenju sa zemljama EU, hrvatski zdravstveni radnici mnogo manje zarađuju, a uslovi rada su im katastrofalni. Mnogi moraju gotovo non-stop da dežuraju, nemaju vikende ni slobodne dane, a sistem puca. Na preglede se čeka godinu-dve, mesta u bolnicama ionako nema.
Zadovoljni samo Nepalci
ČINI se da su primanjima zadovoljni samo strani radnici, posebno oni iz Nepala, kojih je sve više. Zadovoljavaju se niskim platama koje su ipak više nego kod kuće, a ne bune se previše ni protiv loših uslova života. Da njih nema, probleme bi imali poslodavci u turizmu, građevini i poljoprivredi, pa Hrvatska sve više postaje mesto lošeg života za Hrvate, a dobrog za Nepalce.
Nezadovoljni su i penzioneri, jer su jedino oni izostavljeni u deljenju novca pred izbore. Penzije ne prate plate. Može se očekivati "godišnji dodatak", ali on će biti simboličan, verovatno pet evra za svaku godinu staža. Budući da su u Hrvatskoj poskupeli struja i gas za 10 odsto malo penzionera ima novca za režije, da se o hrani i ne govori. Najavljuju i oni proteste.
Cene u Hrvatskoj su daleko brže nego povećanje plata, pa se teško živi i sa, u proseku 1.350 evra, u uslovima galopirajuće inflacije. Stopa rizika od siromaštva je u zemlji 19,3 odsto, a u nekim delovima Hrvatske, kao u Slavoniji, preko 25 odsto. Svaki treći penzioner je u riziku od siromaštva. Mnogo toga je u Hrvatskoj skuplje 50 do 100 odsto u istim lancima u poređenju sa Nemačkom, pa se zaposleni bune da su cene svetske, a plate balkanske.
Sa druge strane, dug je spisak kompanija gde zaposleni zarađuju natprosečno, u nekima iznad 8.000 evra, pa su i sve veće razlike između siromašnih i bogatih. Mladi zato i dalje masovno odlaze iz Hrvatske. Čak 72 odsto njih želi da napusti zemlju, jer nemaju perspektivu.
Preporučujemo
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
MNOGI NE ZNAJU: Šta knez Mihailo pokazuje prstom
SPOMENIK knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu republike postao je glavno gradsko sastajalište Beograđana i njihovih gostiju. Međutim, od mnogih ćete čuti da se sastaju ne kod Kneza već “kod konja”.
21. 11. 2024. u 09:47
Komentari (0)