OJADILI BUDŽET ZA 38 MILIONA MARAKA: Velika akcija federalne policije protiv bivših direktora "Autoputeva FBiH"

Srđan Mišljenović

19. 02. 2025. u 19:19

PET bivših direktora "Autoputeva FBiH", koji su uhapšeni u velikoj akciji federalne policije kodnog naziva "Koridor", predati su danas u nadležnost Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona.

ОЈАДИЛИ БУЏЕТ ЗА 38 МИЛИОНА МАРАКА: Велика акција федералне полиције против бивших директора Аутопутева ФБиХ

Novosti

Tužilaštvu su predati i bivši direktori Adnan Terzić, Elmedin Voloder, Ešef Džafić, Jasmin Bučo i Zlatan Talić. Za dve osobe su izdate poternice - Ahmet Murat Turkoglu, direktor "Azvirta" za BiH, i Saša Mičić, koji su izbegli hapšenje.

Pored navedene petorice, policija je uhapsila još deset osoba, ali su oni pušteni da se brane sa slobode. Inače, Federalna policija je saopštila da su uhapšeni osumnjičeni za kriminal vezan za izgradnju poddeonice auto-puta Koridora 5, Vranduk - Ponirak, i dela puta kod Zenice, a gde je naneta šteta budžetu Federcaije BiH od oko 38 miliona maraka.

- Sumnja se da je falsifikovanjem dokumentacije došlo do napumpavanja cena čime su pojedinci ostvarili višemilionsku korist. Pričinjena šteta se meri se desetinama miliona evra - saopštili su iz policije.

Ugovor o izgradnji deonica Vranduk - Ponirak potpisan je 15. maja 2019. godine, ali ni nakon skoro šest godina deo puta od pet kilometara nije ni blizu završetka. Od 2019. do 2021. godine su na toj deonici trebali da izgrade tunel, i po dva mosta i vijadukta, vredna skoro 77 miliona evra. Nakon što je planirani novac potrošen, a rokovi probijeni, radovi su krajem jula prošle godine zaustavljeni.

Pravljeni fiktivni ugovori

PREMA informacijama iz istrage, novac na projektu izgradnje pet klilometara auto-puta kod Zenice se uzimao kroz koncesije i javne nabavke, gde su pravljeni i fiktivni ugovori. Interesantno je da su i dve kompanije u kojima je bivši direktor "Autoputeva FBiH" Elmedin Voloder bio suvlasnik, radile određene poslove na toj deonici.

- U pozadini cele priče izvođači radova i naručitelj prebacivali su odgovornost za greške u projektovanju, a još krajem 2020. godine je objavljeno mišljenje geotehničkog veća o izgradnji i projektnoj dokumentaciji u kojem se navodi da su geološka istraživanja izostala, jer na gradilištu nisu bili rešeni imovinsko-pravni odnosi - kaže izvor iz istrage.

Inače, predmet u slučaju "Koridor" je formiran još 2022. godine, kada je utvrđeno da je pričinjena šteta "Autoputevima" veća od 50 miliona evra. Tokom istrage je utvrđeno da je proneveren i novac koje je Federacija dobila od EBRD za kreditiranje određenih deonica tih saobraćajnica.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RIVAL NOVAKA ĐOKOVIĆA SAD RATUJE PROTIV RUSIJE: Iskreno, bojim se samo da me Rusi ne...