GRAĐANI U PANICI ZBOG MIŠJE GROZNICE: LJudima mogu otkazati bubrezi, velika opasnost u Sarajevu
SVESNI opasnosti i problema koju najezda pacova na Trgu međunarodnog prijateljstva u sarajevskom naselju Alipašino Polje može izazvati po zdravlje stanara iz obližnjih zgrada, dece iz vrtića i osnovne škole, reagovali su i lekari doktori.
Foto: Depositphotos
Upozoravaju da posledice mogu biti nesagledive ako se odmah i adekvatno ne reaguje.
Infektolog Opšte bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" Ednan Drljević kaže da se zbog prisustva pacova može dobiti hemoragijska groznica s bubrežnim sindromom u narodu poznatija kao mišja groznica.
- Dobije se tako što se dođe u kontakt s mokraćom od glodara, najčešće voluharica i preko neopranog voća ili ruku unese u organizam. Uzrokuje je Hantavirus, a bolest se manifestuje visokom temperaturom, groznicom i osipom. Kasnije zataje bubrezi i neki pacijenti moraju na kratkotrajnu dijalizu – rekao je Drljević.
Prema njegovim rečima, građani moraju biti oprezni i na drugim područjima, a pogotovo na izletištima.
(Dnevni avaz)
Preporučujemo
BUKTE DVA VELIKA POŽARA: Vatrogasci se na Kupresu bore sa vatrenom stihijom
15. 07. 2021. u 13:25
TEŠKA NESREĆA KOD ZAGREBA: U sudaru automobila i kamiona iz Srbije poginula devojka
14. 07. 2021. u 22:12
BIVŠA PORTPAROLKA ZELENSKOG: On najverovatnije koristi drogu, sve što kaže je laž (VIDEO)
VLADIMIR Zelenski najverovatnije koristi drogu, sve što govori je manipulacija ili laž i predstavlja najveću prepreku miru i opstanku Ukrajine, izjavila je Julija Mendel, bivši pres-sekretar ukrajinskog predsednika.
12. 05. 2026. u 14:48
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
"NE MOŽEMO DA POBEDIMO, PREJAKI SU!" Putinov čovek iznenadio izjavom na ruskoj državnoj televiziji
POZNATI ruski reditelj i propagandista Karen Šahnazarov rekao je da Rusija ne može da pobedi Ukrajinu, da je protivnik prejak i da je u interesu Rusije da što pre okonča rat.
11. 05. 2026. u 19:09
Komentari (0)