MIR U SVETU ZAVISI OD KINE: Peking u fokusu NATO I EU
PROCENjUJE se da će Kina do 2035. godine imati 1.500 bojevih glava, upozorio je generalni sekretar NATO Jens Stolteberg na godišnjoj konferenciji Alijanse o razoružanju, istakavši obavezu prilagođavanja sve opasnijem i konkurentnijem svetu.
- A to podrazumeva angažovanje sa Kinom – naglasio je, ističući da Kina, koja ubrzano uvećava svoj nuklearni arsenal, kao globalna sila, ima i globalne odgovornosti, i da bi Peking takođe imao koristi od povećane transparentnosti.
Stoltenberg je upozorio da je svet na raskrsnici, i da u jednom pravcu predstoji kolaps međunarodnog poretka, a na drugom alternativni put, razvijanja poverenja u cilju bezbednosti, koji neće biti lak ni brz, ali je od vitalnog značaja. Takođe je upozorio na rizke od razvoj veštačke inteligencije i autonomnih sistema.
- Ne možemo jednostavno da brojimo i ograničavamo broj algoritama ili sistema veštačke inteligencije koje jedna zemlja ima, kao što brojimo projektile i bojeve glave. Obezbeđivanje strateške stabilnosti u ovom složenijem tehnološkom okruženju zahtevaće drugačiji pristup – kazao je Stoltenberg, što podrazumeva i izgradnju većeg poverenja s Kinom.
Odnosi s Pekingom su, očigledno, u fokusu Zapada. Pokazala je to, dan ranije, i rasprava u Evropskom parlamentu, koja je održana posle nedavne izjave francuskog predsednika Emanuela Makrona da Evropa ne treba da bude deo kriza koje nisu njene, kao i da to što je EU saveznik SAD ne znači da treba da bude i njen vazal, insistirajući na strateškoj autonomiji.
Šef evropske diplomatije Đuzep Borelj je priznao da u EU ne postoji jedinstvo kada je reč o odnosima s Kinom, istakavši da je to zasnovano na različitim stavovima među zemljama članicama i greškama usled nedovoljne koordinacije između evropskih institucija i država EU. Kinu danas na Zapadu vide kao važnog posrednika u mogućem zaustavljaju rata u Ukrajini. Takođe, smatraju da nije uputno u ovako teškoj situaciji dalje zatezati odnose sa trgovinskim saveznikom koji mnogo više izvozi u EU nego što iz nje uvozi. Borelj je naznačio važnost ekonomske bezbednosti, ističući da je ona, jednostavno, samo – bezbednost i da pridev "ekonomska" ne menja suštinu.
STOLTENBERG: RUSIJA NAJVEĆA PRETNjA
Jens Stoltenbert je naglasio da je Rusija trenutno "najdirektnija pretnja bezbednosti" i da nastoji da potkopa temljenje međunarodnog sistema igrnorisanjem, kršenjem ili napuštanjem većeg dela mreže internacionalnih sporazuma o kontroli naoružanja. Istakao je i da je Kremlj povećao provokativnu nuklearnu retoriku. "Ali, oni neće uspeti. Ozbiljno shvatamo pretnje Rusije, ali nećemo biti zaplašeni", rekao je Stoltenberg. Dodao je da Iran i Severna Koreja takođe flagrantno razvijaju sopstvene nuklearne programe.
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (0)