POKUŠAJ IZGRADNJE MIRNIJEG SVETA: Veliki značaj posete kineskog premijera Lija Ćijanga Berlinu i Parizu
Aktuelna poseta novog kineskog premijera Lija Ćijanga, koji je na funkciji samo tri meseca, najvećoj evropskoj privredi, Nemačkoj, a zatim, do kraja sedmice, i drugom delu evropskog "dvomotorca", Francuskoj, izuzetno je značajna s više aspekata.

FOTO: Tanjug/AP
U kontekstu rata u Ukrajini, Li Ćijangova prva inostrana poseta značajna je pre svega u pokušaju traženja mirovnog rešenja, pri čemu Kina može da odigra izuzetno važnu ulogu, imajući u vidu tesne veze između Pekinga i Moskve. Poseta, ujedno, pokazuje i važnost koju evropski partneri pridaju Kini u trenutnoj situaciji.
Kina, uz sve, dobija i velike strateške i geoplolitičke poene, kao značajan sagovornik u odnosima s Evropljanima na međunarodnom planu, kao antipod SAD. Sve to koincidira sa posetom američkog državnog sekretara Entonija Blinkena Pekingu, gde se susreo s kineskim predsednikom Ksijem Đinpingom, a obe posete treba shvatiti kao pokušaj traženja mirnijeg sveta.
Nemački predsednik Štajnamer je, primajući Ćijanga, naglasio da su odnosi između Pekinga i Vašingtona od posebnog značaja za svetsku bezbednost i saradnju. Veoma je važna i trgovinska nota Li Ćijangove posete Nemačkoj i Francuskoj, u situaciji kada cene proizvoda i energenata u Evropi dostižu nebeske visine.
Generalno, u Briselu i Peningu ova poseta je viđena kao jačanje saradnje Kine sa dve najveće evropske sile i doprinos razvoju zdravih i stabilnih evropsko-kineskih odnosa. U Pekingu su naglasili da je do posete došlo na poziv nemačkog kancelara Šolca i francuske vlade, a Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je naglasilo da Li Ćijangova poseta pokazuje visoko poštovanje koja Kina ima prema odnosima s ove dve zemlje. Sve je, naglašava se u Pekingu, veoma važno u kontekstu kompleksnih promena na internacionalnoj sceni, rastućih izazova u geopolitičkoj sferi, ukrajinske krize koja i dalje traje i usporenih svetskih ekonomskih tokova.
Istovremeno, zvanični Berlin Kinu vidi kao partnera, ali sve više i kao rivala i konkurenta na međunarodnoj sceni. Tu treba imati u vidu i podele koje vladaju u nemačkoj koalicinoj vladi, ali, u svakom slučaju, svima je jasno koliki značaj ima Peking u današnjim međunarodnim odnosima. Poseta Li Ćijanga Berlinu se zato sagledava kao test politike koja će se voditi u oba pravca, iz zapadne Evrope ka Kini, i obratno. Nemačka tu ima najznačajniju ulogu, u ovom delu sveta.
Posebno važnu dimenziju imaće i učešće Lija Ćijanga u četvrtak i petak u Francuskoj na samitu "Novi svetski finansijski pakt" koji je zamišljen kao zajednički odogovor planete na međunarodne finansijske izazove. Organzatori ovaj samit vide kao potez koji ide u paru sa borbom protiv siromaštva, dekarbonaziacijom privrede i zaštitom biodiverziteta, u staranju boljeg sveta do 2050. godine.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)